Proponowany przez Saule Technologies program transformacji energetycznej pozwoli 50 samorządom znaleźć się w awangardzie zmian.
O Saule Technologies usłyszał już cały świat. O polskiej firmie mówiły między innymi CNN, „The Economist” czy „The Japan Times”. Olgę Malinkiewicz, polską fizyk i współwłaścicielkę Saule Technologies, „Forbes” nazwał „nowym Edisonem”, a stworzone przez nią innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne na bazie technologii perowskitowej określono jako rewolucję na światowym rynku energii słonecznej. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają dziś generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, a znajdują zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej. Wszelakość zastosowania ogniw jest imponująca.
Więcej niż tylko fotowoltaika
Saule Technologies uruchomiło nabór do programu transformacji energetycznej. Szanse na nią otrzyma aż 50 samorządów w całej Polsce.
Firma przygotowała program doradczy zarówno w zakresie systemowych rozwiązań transformacji energetycznej, jak i ich finansowania oraz kompleksowego wdrożenia i serwisu.
Główne korzyści dla samorządów to stuprocentowe finansowanie inwestycji w ramach PPA (Power Purchase Agreements), bezpłatne audyty dotyczące między innymi lokalizacji instalacji fotowoltaicznych oraz optymalizacji energetycznej wyznaczonych stref, tworzenia zdywersyfikowanych mixów energetycznych z OZE wraz z infrastrukturą ładowania elektrycznych autobusów, samochodów, hulajnóg, rowerów, a także specjalny program wsparcia lokalnych społeczności w ramach współpracy z klubami sportowymi.
Piastów miastem energetycznej przyszłości
Pierwszy krok w kierunku zielonej transformacji został już wykonany. W br. Saule Technologies nawiązało współpracę z podwarszawskim Piastowem. We wrześniu został podpisany list intencyjny na przygotowanie projektów objętych umowami PPA. Wcześniej Saule pracowało także z Piastowem nad strategią i koncepcją projektu „New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa”. Są plany, aby centrum miasta zostało przekształcone w ekologiczny obszar czerpiący energię z modułów fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Miasto będzie dzierżawiło instalacje i będzie odbierało prąd, który uda się pozyskać z modułów.
Ponadto na ulicach Piastowa już wkrótce powinny pojawić się elektryczne autobusy, wraz z przystankami komunikacji miejskiej zasilanymi energią słoneczną, oraz solarne carporty i stacje ładowania skuterów, rowerów czy hulajnóg elektrycznych.
Teraz do Piastowa będą mogły dołączyć inne gminy, w ramach naboru do programu transformacji energetycznej zaproponowanego przez Saule Technologies. Zainteresowanie programem jest ogromne.
Perowskit
Perowskit to minerał o krystalicznej strukturze, który dobrze absorbuje promienie słoneczne i przewodzi prąd. Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów już wypierają tradycyjne ogniwa krzemowe, gdyż metoda opracowana przez Saule Technologies jest łatwiejsza i tańsza w stosunku do tradycyjnych. Ogniwa te są też wielokrotnie cieńsze od tradycyjnych, co oznacza, że docelowo będzie można ich używać nie tylko na budynkach czy samochodach elektrycznych, ale też np. na odzieży.
PPA
PPA to długoterminowa (co najmniej 15-letnia) umowa na dostawy energii elektrycznej między dwiema stronami, zazwyczaj między producentem energii elektrycznej a klientem (konsumentem energii elektrycznej lub sprzedawcą).
Może przybierać różne formy w zależności od potrzeb każdej ze stron. Co ważne, umowy PPA znacząco ograniczają ryzyko związane z cenami rynkowymi energii elektrycznej.
Technologia z Polski
Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji.
Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas. Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 55 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów.
Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowało unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.
Samorządy zainteresowane współpracą mogą kontaktować się bezpośrednio na adres e-mail: b2g@sauletech.com
– artykuł przygotowany przez firmę Saule