Do zmiany granic trzeba zgody

Powiększenie obszaru którejś z gmin miałoby być niemożliwe bez zgody gminy, której teren miałby się znaleźć np. w obszarze miasta.

Publikacja: 06.06.2019 12:44

Nowelizacja przepisów została zainicjowana sprawą powiększenia miasta Opola

Nowelizacja przepisów została zainicjowana sprawą powiększenia miasta Opola

Foto: AdobeStock

Wkrótce sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zajmie się poselskim projektem zmiany ustawy o samorządzie gminnym. Posłowie chcą zmian w mechanizmie kontroli społecznej w stosunku do procedury zmiany granic gmin, kiedy są one inicjowane przez radę gminy. Nowelizacja została zainicjowana sprawą powiększenia miasta Opola. Jak wynika z przygotowanych zmian przepisów, chodzi o skuteczne zabezpieczenie procedury zmiany granic administracyjnych na wniosek zainteresowanej rady gminy, tzn. bez wyrażenia zgody przez gminy objęte wnioskiem przeprowadzenie zmian nie będzie możliwe.

Dziś wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia granic gminy na wniosek rady gminy wymaga m.in.:

– wniosku rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji

z mieszkańcami,

– opinii rad gmin objętych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami,

– opinii wojewody właściwego dla gminy lub gmin objętych wnioskiem.

Z kolei jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, którym zajmie się komisja sejmowa, wydanie rozporządzenia w sprawie zmiany podziału administracyjnego, na wniosek rady gminy, będzie wymagało pozytywnej opinii rad gmin objętych wnioskiem, poprzedzonych konsultacjami z mieszkańcami. Dzięki temu lokalne społeczności mają mieć większy wpływ na swoją przyszłość – uzasadniają autorzy nowelizacji. Zaproponowano również, że w przypadku, gdy w referendum za zaproponowanymi zmianami nie zostanie oddanych więcej niż połowa ważnych głosów, wynik referendum uważany będzie za negatywną opinię rady gminy.

Prawo w regionach
Samorządowa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to najprostsza droga do chaosu
Prawo w regionach
Samorządowcy chcą więcej pieniędzy i samodzielności
Prawo w regionach
Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?
Prawo w regionach
Samorządy u progu planistycznej rewolucji
Prawo w regionach
Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki