Gala Rankingu Samorządów 2020: Święto samorządów w czasie pandemii

To czas szczególny. Znowu przekonaliśmy się, że to władze samorządowe najszybciej, najpilniej reagują na potrzeby mieszkańców – podkreślał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów, podczas internetowej gali Rankingu.

Publikacja: 29.10.2020 13:20

Gala Rankingu Samorządów 2020. Na zdjęciu prowadzący galę Cezary Szymanek, redaktor naczelny rp.pl o

Gala Rankingu Samorządów 2020. Na zdjęciu prowadzący galę Cezary Szymanek, redaktor naczelny rp.pl oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły rankingu

Foto: Gala Rankingu Samorządów 2020. Na zdjęciu prowadzący galę Cezary Szymanek, redaktor naczelny rp.pl oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły rankingu

W tym roku gala Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, ze względu na pandemię, miała nietypowy charakter. Najlepszych samorządowców pod względem zrównoważonego rozwoju, wyłonionych w naszym zestawieniu, mogliśmy wyróżnić tylko wirtualnie, podczas internetowej uroczystości.

""

regiony.rp.pl

To czas szczególny, w okresie najtrudniejszych dni pełnego lockdownu znowu przekonaliśmy się, że to władze samorządowe najszybciej, najpilniej reagują na potrzeby mieszkańców – zaznaczył prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów.

Zauważył, że to nie władze centralne, ale właśnie władza lokalna zagwarantowała ciągłość podstawowych usług publicznych takich jak transport, dostawy wody, wywóz śmieci, czy oświetlenie ulic, co było możliwe dzięki staraniom samorządów przez ostatnich 30 lat. Podkreślał, że samorządy poradziły sobie też z bieżącymi wyzwaniami – takimi jak prawidłowa edukacja w czasie pandemii czy wsparcie służby zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystkie rankingi „Rzeczpospolitej”

Profesor Buzek pogratulował zwycięzcom tegorocznego Rankingu Samorządów, podkreślając, że liczą się nie tylko pierwsze miejsca, bo miejsce w drugiej czy trzeciej dziesiątce to także doskonały wynik. Zaznaczył też, że czas pandemii jest dla nas wszystkich trudnym i ważnym doświadczeniem. Niemniej, co do zasady, wciąż przed samorządami stoi ten sam cel: prowadzenia polityki zrównoważonego, trwałego rozwoju, w obszarze ekonomiczno-finansowym, społecznym i środowiskowym. To właśnie skuteczność działań samorządów na rzecz takiego rozwoju oceniamy w naszym Rankingu Samorządów.

W kategorii gmin wiejskich, w tegorocznej edycji Rankingu, trzecie miejsce zajęła gmina Suchy Las (woj. wielkopolskie), II miejsce – gmina Padew Narodowa (woj. podakarpackie), a I miejsce – gmina Kleszczów (woj. łódzkie).

""

regiony.rp.pl

Tak wysoka pozycja gminy Kleszczów w tym Rankingu to dla nas wielka satysfakcja. Cieszy nas szczególnie fakt, że w ostatnich latach mieściliśmy się w pięćdziesiątce, dziś zaś jesteśmy w ścisłej czołówce – komentował podczas internetowego połączenia Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.

– Co rok zwiększamy liczbę mieszkańców o 2-3 proc., co zmusza nas do nowych inwestycji – rozbudowy i podnoszenia jakości oświaty, czy dostarczenia dobrej jakości wody. Przed nami zaś jeszcze większe wyzwania związane z transformacją górniczo-energetyczną naszego całego regionu – zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE: Wyniki Rankingu Samorządów 2020: gminy wiejskie

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich trzecie miejsce zajęła gmina Puszczykowo (woj. wielkopolskie), drugie miejsce – gmina Bieruń (woj. podkarpackie), pierwsze miejsce – gmina Morawica (woj. świętokrzyskie).

""

Marian Buras,burmistrz Morawicy

regiony.rp.pl

To jest niezwykle ważny moment w mojej karierze zawodowej, a przede wszystkim życiu naszej gminy. W 30 rocznicę powstania samorządów w Polsce po raz drugi otrzymujemy najcenniejszą statuetkę, największe wyróżnienie w Rankingu Rzeczpospolitej – komentował Marian Buras, burmistrz gminy Morawica.

– W Polsce mówi się, że sukces ma wielu ojców, ale to jest prawda w przypadku samorządu, bo sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób, instytucji, organizacji, a wreszcie samych mieszkańców. Dlatego serdecznie im za to dziękuję, że przez 30 lat mogę współpracować razem z nimi. To jest takie uwieńczenie naszej wspólnej działalności. Ranking Rzeczpospolitej jest najważniejszym rankingiem, jeśli chodzi o ocenę pracy samorządu. Cieszymy się bardzo i będziemy pracować dalej jak dotychczas – deklarował Marian Buras.

CZYTAJ TAKŻE: Wyniki Rankingu Samorządów 2020: gminy miejskie i miejsko-wiejskie

W kategorii miast na prawach powiatu trzecie miejsce zajął Sopot, drugie miejsce – Opole, zaś pierwsze miejsce – Gliwice.

""

regiony.rp.pl

Z wielką satysfakcją przyjmuję to wyróżnienie. Pierwsze miejsce zdobyte w tym prestiżowym rankingu bardzo zobowiązuje – mówił Andrzej Neumann, prezydent Gliwic.

– Tym bardziej, że ranking ocenia wiele kategorii życia w mieście, kategorii, za które samorząd terytorialny jest odpowiedzialny. W Gliwicach od wielu lat konsekwentnie realizujemy swój program, jesteśmy stanowczy i przewidywalni, nie ulegamy doraźnym modom i populizmowi, to wszystko przynosi efekty w postaci dobrego, harmonijnego rozwoju miasta. Bardzo się cieszę, że Ranking Rzeczpospolitej to właśnie zbadał i docenił – zaznaczył prezydent.

CZYTAJ TAKŻE: Wyniki Rankingu Samorządów 2020: miasta na prawach powiatu

Szczególnym wydarzeniem internetowej gali Rankingu Samorządów było ogłoszenie laureata tegorocznej Nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy. To wyróżnienie dla osób, które w największym stopniu swoimi działaniami, wkładem intelektualnym i organizatorskim przyczyniły się do budowania Rzeczypospolitej, jako państwa opartego na fundamencie zasady pomocniczości umacniającej uprawniania obywateli i ich wspólnot poprzez popieranie i tworzenie podstaw do działania autentycznego samorządu terytorialnego.

W tym roku nagroda trafiła do prof. Jerzego Buzka.

""

regiony.rp.pl

To Polak, z którego wielokrotnie byliśmy dumni, to prawdziwy mąż stanu, człowiek, dla którego zawsze ważniejsze było państwo i naród, a nie dobro własne, czy ugrupowania, które reprezentował – podkreślał podczas laudacji Zygmunt Frankiewicz, senator RP, przewodniczący Związku Miast Polskich, były prezydent Gliwic.

– Jest powszechnie szanowany nie tylko w Europie, również w Polsce, chociaż czasami jest to trudniejsze. Szczególnie jest ceniony i popularny w środowisku samorządowym. Jest honorowym obywatelem wielu miast, w tym dwóch śląskich: Chorzowa i Gliwic, z którymi jest szczególnie związany. Osobę Jerzego Buzka, jak rzadko kogo, należy uznać za prawdziwy fundament Rzeczpospolitej – uzasadniał Frankiewicz.

– Czuję się szczególnie uhonorowany i zaszczycony – komentował Jerzy Buzek. – Jestem tą nagrodą nie tylko włączony w środowisko samorządowców z krwi i kości, i twórców reformy samorządowej, ale także jest to wielkie zobowiązanie, by starać się dalej, pracować w tym samym kierunku decentralizacji władzy publicznej w naszej Ojczyźnie. To właśnie działalność na poziomie samorządów jest najszybsza, najsprawniejsza, wiedzieliśmy to w czasie pandemii, co daje obywatelom największe szanse na poczucie bezpieczeństwa, komfortu. Ale musi się łączyć z odpowiednimi środkami finansowymi, a w ostatnich miesiącach, nawet latach, te środki są coraz mniejsze. To są środki do dyspozycji nas, mieszkańców wszystkich wsi, miasteczek i miast w Polsce. Dlatego starajmy się o to, by finanse samorządów były jak największe – zaapelował Buzek.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2020: Kapituła wybrała najlepszych

Organizatorem Rankingu Samorządów jest dziennik „Rzeczpospolita”. – Samorządy to macierz polskiej demokracji, tu się rodzi etyka obywatelska, tutaj się rodzi praktyka życia obywatelskiego, stąd wychodzą najważniejsi politycy, którzy później pełnią rolę na scenie publicznej. Dlatego tak ważny i ciągle obecny na naszych łamach jest samorząd – podkreślił podczas gali Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej.

""

Hanna Wawrowska, autorka projektu „Życie Regionów” oraz Bugusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

regiony.rp.pl

– W opiniach samych samorządowców, Ranking Samorządów jest rzetelną próbą obiektywnego spojrzenia na kondycję jednostek samorządowych, a jego prestiż jest w pełni zasłużony i wynika z długiej tradycji i wysokiego poziomu merytorycznego – podkreślała Hanna Wawrowska, szefowa „Życia Regionów”. – Nie ukrywamy, że cieszą nas takie opinie. Mimo wielu przeszkód realizujemy ranking z pasją i zaangażowaniem, przedstawiając dokonania władz lokalnych w Polsce i wyłaniając najlepsze samorządy – mówiła Hanna Wawrowska, gratulując wszystkim laureatom Rankingu.

W tym roku gala Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, ze względu na pandemię, miała nietypowy charakter. Najlepszych samorządowców pod względem zrównoważonego rozwoju, wyłonionych w naszym zestawieniu, mogliśmy wyróżnić tylko wirtualnie, podczas internetowej uroczystości.

Zauważył, że to nie władze centralne, ale właśnie władza lokalna zagwarantowała ciągłość podstawowych usług publicznych takich jak transport, dostawy wody, wywóz śmieci, czy oświetlenie ulic, co było możliwe dzięki staraniom samorządów przez ostatnich 30 lat. Podkreślał, że samorządy poradziły sobie też z bieżącymi wyzwaniami – takimi jak prawidłowa edukacja w czasie pandemii czy wsparcie służby zdrowia.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ranking Samorządów
Marta Majewska: Mieszkańcy zachowali się, jak trzeba
Ranking Samorządów
Wojciech Bakun: Przemyśl jest miastem spotkań ukraińskich rodzin
Ranking Samorządów
Kolejny rok wyzwań dla samorządów
Ranking Samorządów
Zrównoważony rozwój to nie moda, to konieczność
Ranking Samorządów
Ranking Samorządów: Sukces to efekt ciężkiej pracy, dobrych planów i… pieniędzy