Ranking Samorządów 2019: Wygrywają najlepsze strategie

W poniedziałek podczas uroczystej gali wyróżnimy najlepsze miasta i gminy w Polsce pod względem zrównoważonego rozwoju.

Finał XV edycji Rankingu Samorządów będzie miał miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ruszamy w poniedziałek o godz. 12.00. Ranking Samorządów to jedno z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych zestawień oceniających prowadzoną przez lokalne władze politykę rozwoju. Udział w rankingu jest bezpłatny, a zasady ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP.

CZYTAJ TAKŻE: Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Pod uwagę bierzemy szereg wskaźników, pochodzących z ogólnie dostępnych baz danych oraz odpowiedzi samorządów udzielonych w e-ankiecie. Dotyczą one ich działań w kluczowych obszarach, które przesądzają o trwałym, zrównoważonym rozwoju lokalnej wspólnoty. Strategiczne kategorie tych działań dotyczą trwałości ekonomiczno-finansowej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz jakości zarządzania. Zgodnie w przyjętą przez kapitułę metodologią, wychodzimy z założenia, że odpowiedzialny rozwój opiera się na zrównoważeniu różnych potrzeb mieszkańców, z jednoczesnym uwzględnieniem interesów przyszłych pokoleń. Więcej zatem mogą zyskać te, którym udaje się odpowiadać na wszystkie najważniejsze potrzeby mieszkańców, choćby w zakresie edukacji, kultury, bezpieczeństwa socjalnego czy dostępu do podstawowej infrastruktury publicznej. Jednocześnie ważne jest, by te działania nie umniejszały w sposób nieodwracalny posiadanych zasobów finansowych czy środowiskowych.

Nasz ranking jest tak skonstruowany, by premiować stałe postępy w różnych dziedzinach. Stąd zwycięzcami zostają nie tyle najbogatsze samorządy, które mogą pozwolić sobie na duże wydatki, ile realizujące przemyślaną strategię rozwoju. Takie, które stawiają przed sobą określone cele, mają pomysł, jak je osiągnąć, i są konsekwentne w swoich działaniach, co widać po namacalnych dla mieszkańców efektach.

Jak co roku, także w tegorocznej edycji rankingu wyróżnimy samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejske oraz gminy wiejskie. Uczestnictwo w gali potwierdziło kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z różnych stron Polski. W rankingu są uwzględniane wszystkie miast i gminy w Polsce, z jednym wyjątkiem. Miasto stołeczne Warszawa nie jest klasyfikowane ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość. Mimo to gościem uroczystości będzie też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Laureaci naszego tegorocznego rankingu „porozrzucani” są na mapie całej Polski. Ale okazuje się, że wśród 10 proc. najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich, najwięcej jest gmin z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego (po 9–10). To regiony najbardziej rozwinięte, a także o największej liczbie mieszkańców, więc duża grupa ich przedstawicieli wśród laureatów zestawienia nie dziwi. Zaskakująca w tym roku jest spora liczba podmiotów z „małego” woj. opolskiego, bo jest ich aż pięć. Wśród 10 proc. najlepszych gmin wiejskich zdecydowanie dominują te Mazowsza (aż 23). Sporo (po 15–17) przedstawicieli w czołówce mają też Dolny Śląsk, Małopolska, Pomorze, Śląsk oraz – co może być powodem do dumy – Lubelszczyzna.

Specjalnym wydarzeniem gali Rankingu Samorządów 2019 jest ogłoszenie laureata Nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy. To nagroda za wybitne dokonania na polu budowy samorządy lokalnego. Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym, punktem naszej uroczystości będzie debata na temat finansowania rozwoju samorządu. W debacie wezmą udział m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, burmistrz Morawicy Marian Buras, czy wójt gminy Wisznice Piotr Dragan.

Pełne wyniki rankingu samorządów 2019 będą dostępne po zakończeniu gali na stronie www.regiony.rp.pl w zakładce Nasz ranking

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie ma jak skutecznie bronić mieszkańców

Brakuje uregulowań dotyczących najmu krótkoterminowego. Tymczasem w innych państwach europejskich od dawna już obowiązują.

Upały i urlopy wypompowują wodę

Brak wodociągów i kanalizacji odbija się na standardzie życia zarówno stałych mieszkańców miejscowości wypoczynkowych, ...

Oszczędności szuka się w kieszeniach samorządowców

Posunięcia fiskalne rządu uderzają w możliwości finansowe miast i gmin. Apel o rekompensaty pozostaje ...

Dzierżawca gruntu rolnego może być radnym

Ze zdjęć działki nie można było wywnioskować, że radny prowadzi tam zorganizowaną działalność zarobkową.

Light.Move.Festival to najbarwniejszy festiwal w mieście

Baw się w Łodzi! Wrzesień pełen wyjątkowych festiwali

We wrześniu warto wybrać się do Łodzi. Jednych skusi zapewne odbywający się w mieście ...

Pielęgniarki zadbają o uczniów

Jeśli w szkole dentysta nie będzie miał gabinetu, gmina ma zapewnić np. dentobus.