Materiał przygotowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy

Powstanie samorządu 30 lat temu to jeden z największych sukcesów w historii Polski. Samorządy to drogi, mosty, szkoły, boiska i hale sportowe. Ale samorząd to też wspólnota spraw i celów, to inwestycje i projekty, z których na co dzień korzystają mieszkańcy miast i miasteczek.

Rozwój samorządności od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej wspierały i wspierają fundusze europejskie. Skuteczność w pozyskaniu środków i mądrze wykorzystane dotacje zmieniły Bydgoszcz praktycznie w każdej dziedzinie.

Wygodne podróże

Gigantyczne pieniądze – prawie miliard złotych – trafiły na rozwój sieci tramwajowej i zakup ponad 30 nowoczesnych pojazdów. W ten sposób zbudowaliśmy torowiska do największej dzielnicy Fordon, na dworzec kolejowy. Budujemy trasy tramwajowe wzdłuż ulicy Kujawskiej, ułatwiające sprawny dojazd do centrum miasta i torowisko z nowym mostem, który przetnie rzekę Brdę między głównymi arteriami. Komunikacja publiczna staje się coraz wygodniejszym i szybszym środkiem poruszania się po Bydgoszczy.

""

Bydgoszcz sukcesywnie odnawia m.in. Młyny Rothera . Fot./materiały prasowe

regiony.rp.pl

Unijne fundusze pomogły też odbudować gospodarczy potencjał miasta. 15 lat temu stworzyliśmy Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, w którym działa już ponad 160 firm zatrudniających ponad 4 tysiące osób. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze dedykowanej przedsiębiorcom możemy organizować targi, wspierać innowacyjne startupy i ułatwiać współpracę pomiędzy różnymi podmiotami. Dziś kierunek Park Przemysłowy oznacza kierunek praca nie tylko dla bydgoszczan, ale także mieszkańców gmin ościennych skupionych wobec prężnie działającego Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Zadbana zieleń

Szybko zrozumieliśmy, że zieleń to jeden z największych atutów Bydgoszczy i rozpoczęliśmy rewitalizację nabrzeży rzeki Brdy oraz parków. W ten sposób przebudowaliśmy kilka odcinków bulwarów, tworząc wzdłuż rzeki place zabaw, fontanny, ciągi rowerowe i inne atrakcje. Przeprowadziliśmy też rewitalizację parków: Kazimierza Wielkiego, Jana Kochanowskiego, Wincentego Witosa, na Wzgórzu Wolności oraz Wzgórzu Dąbrowskiego. Najwięcej zmian zaszło jednak w sercu miasta – na Wyspie Młyńskiej, która zyskała zupełnie nowe funkcje. Obecnie to najchętniej odwiedzane miejsce przez bydgoszczan i turystów. Miejsce koncertów, imprez, spotkań i wypoczynku. Perełka w sercu miasta.

Bydgoszcz zmienia się też dzięki nowoczesnym funkcjonalnym budynkom. Impulsem do dużych zmian w Śródmieściu była budowa nowego gmachu dworca kolejowego i rewitalizacja zabytkowego gmachu dworca wyspowego. Teraz ta część miasta to wielki plac budowy, gdzie odnawiane są kolejne kamienice, powstaje olimpijski basen oraz lokowane są nowe budynki mieszkalne i biurowe.

""

Impulsem do dużych zmian w Śródmieściu była budowa nowego gmachu dworca kolejowego. Fot./Materiały prasowe

regiony.rp.pl

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Dzięki środkom z UE zyskaliśmy nowoczesną spalarnię odpadów – projekt, który funkcjonując lokalnie, odpowiada na globalne wyzwania. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów to nowoczesna, spełniająca kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii instalacja, bezpieczna dla ludzi i środowiska. W tym miejscu nie tylko bezpiecznie pozbywamy się śmieci, ale dzięki procesowi spalania uzyskujemy ekologiczny prąd i ciepło. Spalane ilości mogą zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd elektryczny kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców. To znakomity efekt ekologiczny dla naszego miasta. W tym roku realizujemy kolejny projekt, który ma się przyczynić do jeszcze lepszego odzysku surowców wtórnych. W tym celu rozbudujemy i zmodernizujemy Stację Segregacji Odpadów ProNatury. Zwiększenie odzysku zredukuje także ilość odpadów kierowanych do spalarni.

Nowoczesna baza sportowa to podstawa organizacji wielu prestiżowych imprez sportowych. Rozgrywanie mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy w piłce nożnej, siatkówce czy lekkiej atletyce jest możliwe dzięki nowoczesnej infrastrukturze. Miasto od wielu lat rozbudowuje i modernizuje bazę sportową, tak aby spełniać wymagania najważniejszych imprez. Największy stadion w Bydgoszczy – Zawisza – został gruntownie zmodernizowany w 2008 roku.

Nowe możliwości

Od tego czasu rozegrano tam takie imprezy jak mistrzostwa świata w piłce nożnej, czy drużynowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. W tym roku Bydgoszcz będzie mogła pochwalić się pierwszym olimpijskim basenem – budowa Astorii może się w przyszłości przyczynić do organizacji imprez pływackich na najwyższym poziomie. Bydgoszcz to także żużel, który zaczyna znowu coraz więcej znaczyć na mapie Polski. Rozbudowa stadionu żużlowego Polonii to szansa na zdobywanie kolejnych trofeów w komfortowych warunkach. Ostatnie 20 lat to także stworzenie sportowego zakątka nad Brdą. Obok charakterystycznej Łuczniczki kilka lat temu wybudowano Arenę Bydgoszcz oraz lodowisko Torbyd.

Fundusze zewnętrzne pomagają nam dbać o nasze kulturowe dziedzictwo i tożsamość. To dzięki nim możemy zachwycać turystów szlakiem przemysłowego dziedzictwa z Exploseum (dawną fabryką amunicji), muzeum wodociągów czy barką „Lemara” prezentującą historię bydgoskiego węzła wodnego. Sukcesywnie odnawiamy też wiekowe gmachy, takie jak Młyny Rothera, Muzeum Okręgowe, Halę Targową oraz szereg innych zabytków, często nadając im nowe funkcje.

Gdyby nie środki europejskie i ich skuteczne pozyskiwanie nie byłoby wszystkich tych inwestycji, które na co dzień ułatwiają życie mieszkańcom, odpowiadają na ich potrzeby i sprawiają, że Bydgoszcz to miasto dobre do życia.

Dzięki pieniądzom z Unii samorząd może jeszcze skuteczniej spełniać oczekiwania mieszkańców.

– Materiał przygotowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy