Transport publiczny, to najczęściej przywoływany przykład zastosowania wodoru na poziomie samorządów. Nowe, ekologiczne paliwo może dać znacznie więcej i stać się elementem lokalnych polityk energetycznych, pomóc w magazynowaniu oraz przetwarzaniu energii, mieć zastosowanie w ciepłownictwie.
- O tym jak ważna jest zmiana energetyczna dzisiaj nie trzeba przekonywać nikogo, w szczególności na Pomorzu Zachodnim. Na Pomorzu Zachodnim, które od lat jest liderem produkcji zielonej energii. – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Plany Pomorza Zachodniego wpisują się w działania strategiczne podejmowany na poziomie europejskim. Do 2030 roku Unia Europejska planuje wydać na inwestycje związane z wodorem nawet 370 mld Euro. To szansa na transformację energetyczną, odpowiedź na zmiany klimatyczne i wyzwania związane z bezpieczeństwem.
- Komisja Europejska przygotowała specjalny program dla Ukrainy na przenoszenie modelowych rozwiązań wodorowych, które już istnieją. Polska dzięki funduszom unijnym może być prekursorem i tworzyć innowacyjne rozwiązania zastosowania wodoru w gospodarce. W zachodniopomorskiem planujemy połączyć siły samorządów, które mają możliwości i potencjał aby przejeść na gospodarkę wodorową. Wykorzystajmy taką szansę bo fundusze będą dostępne. – mówi członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.
Wodorowy potencjał mają szczególnie te samorządy, gdzie do 2016 r. i do czasu niesławnej „ustawy antywiatrakowej”, dobrze rozwijała się energetyka wiatrowa. Nadmiar produkowanej energii ze źródeł odnawialnych mógłby być zamieniany właśnie w wodór i zaspokajać lokalne potrzeby. Dotyczy to wiatru, a także i biogazu. Przejście na wodór byłoby krokiem w kierunku energetyki rozproszonej, energetyki obiegu zamkniętego, która pozwala na niezależność.
- Widzimy, jakie są problemy na Ukrainie z elektrowniami, z sieciami przesyłowymi. Jeśli energię z OZE będziemy mogli magazynować, to stworzymy sobie szansę na bezpieczeństwo. Problem energii to nasz priorytet i będziemy robić wszystko, by w partnerstwie z samorządami i mieszkańcami osiągnąć poziom bezpieczeństwa energetycznego i stabilnego cenowo dostępu do niej. – dodawał Stanisław Wziątek podczas specjalnie konferencji H2 Szczecin.
Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek podczas konferencji H2 Szczecin
Obok Urzędu Marszałkowskiego organizatorami konferencji h2 byli także Uniwersytet Szczeciński i Klaster Metalika. Wykonanie transformacji energetycznej jest możliwe tylko przy współpracy świata nauki i biznesu – to jeden z kluczowych wniosków .
– Mamy w Szczecinie doskonałą bazę naukową, która od lat zajmuje się badaniem wodoru. Jego potencjał energetyczny jest gigantyczny i czas spojrzeć na niego zdecydowanie łaskawszym okiem. Wojna w Ukrainie i szantaż energetyczny, jakim jesteśmy, jako ogólnoświatowa społeczność poddawani, powoduje, że wszelkie procesy zmierzające do poszukiwania alternatyw energetycznych powinny przyspieszyć. Liczymy, że nasza konferencja otworzy w Szczecinie dyskusje w tej sprawie – mówiła prof. Marzena Frankowska, wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego i współorganizatorka wydarzenia.
Kluczowe jest zbudowanie łańcuchów dostaw. W regionie nie brakuje takich źródeł energii jak wiatr czy biogazownie, potrzebnych do wytwarzania wodoru. Jak wskazują eksperci, największe wyzwanie to nie produkcja ekologicznego paliwa, a bardziej jego transport i magazynowanie. Olbrzymią szansę upatruje się w przyszłych funduszach unijnych. Są jednak i zagrożenia. Przedsiębiorców niepokoją plany rządu, który nie ukrywa konieczności zmiany przepisów czy stworzenia państwowego regulatora. W ocenie biznesu, może to oznaczać wywrócenie opłacalności inwestycji po stronie przedsiębiorców czy samorządów.
- Niestety rządy Prawa i Sprawiedliwości znacząco wyhamowały inwestycje w odnawialne źródła energii. Zielone inwestycje trzeba odblokować, a wodór może stać się następnym etapem uniezależniania się od rosyjskiego gazu dla Polski i Europy – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.
- Zielone inwestycje trzeba odblokować, a wodór może stać się następnym etapem uniezależniania się od rosyjskiego gazu dla Polski i Europy – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.
Pomorze Zachodnie to dziś miejsce świetnie rozwijającego się IT, sektora e-commerce czy w końcu hub OZE. Zielona energia jest tu nie tylko produkowana. W regionie ulokowało się wiele firm, które budują elementy wiatraków czy wytwarzają instalacje fotowoltaiczne. Przejście w kierunku hubu wodoru, jako naturalne wzmocnienie hubu OZE, może być naturalnym procesem transformacji gospodarki regionu, do niedawna kojarzonej głównie z nierentownym, państwowym sektorem stoczniowym. Transformacja wodorowa wymagać będzie wykwalifikowanych kadr i przygotowania specjalnego programu dla szkół w regionie. Stworzenia swoistych branżowych centrów umiejętności. Tu również mogłyby być wykorzystane fundusze unijne.
Dla Pomorza Zachodniego jednym z priorytetów Regionalnej Strategii Innowacyjności, jest integracja systemu energetycznego, m.in. poprzez zwiększanie roli wodoru w regionalnej gospodarce. To stabilne dostawy energii oraz czystsze powietrze dla mieszkańców, bardziej konkurencyjne warunki dla lokalnej przedsiębiorczości, a także zrównoważony rozwój przy zachowaniu piękna przyrody.
Materiał Promocyjny