Inwestycja przy ul. Witkiewicza / fot. L.Fedorczuk UM Gliwice

Miasto Gliwice nie ogląda się na innych i od lat z powodzeniem realizuje własny program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych.

Komunalne kompleksy mieszkaniowe powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej i – ostatnio – Jagiellonki w Łabędach. W perspektywie nadchodzących lat w mieście będzie przybywać kolejnych – m.in. w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej, przy ul. Opolskiej, Dworskiej i Zbożowej.

Inwestycje pod klucz

Obchodzące w tym roku 20-lecie istnienia dwie miejskie spółki mieszkaniowe – Zarząd Budynków Miejskich i Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego – przez wiele lat wykorzystywały możliwości, jakie dawał krajowy system budownictwa społecznego. Uzyskały w ten sposób łącznie około 124 mln zł preferencyjnych kredytów. W Gliwicach powstało w rezultacie ponad 1700 komfortowych mieszkań na wynajem, dostępnych dla osób średnio zarabiających. Udało się w ten sposób zaspokoić potrzeby kilku tysięcy osób, a przy okazji zagospodarowano niewykorzystane dotąd obszary w różnych częściach miasta – m.in. przy ulicach Witkiewicza, Szafirowej (dawniej Żabińskiego), Lipowej, Dworskiej, Bernardyńskiej, Uszczyka, Strzelniczej i Granicznej, Strzelców Bytomskich czy Mikołowskiej. Zadbano też o nowoczesne lokale użytkowe, których powstało ponad 70 oraz o utworzenie ponad 500 nowych miejsc postojowych w garażach i parkingach wielostanowiskowych.

Miasto wraz z TBS realizuje inwestycje przy ul. Kujawskiej / fot. Mosquidron_UM_Gliwice

Z czasem państwo wycofało się ze wspierania budownictwa społecznego. Miejskie spółki odnalazły się jednak w nowej sytuacji i przyjęły model finansowania, dzięki któremu nadal z powodzeniem współtworzą ofertę mieszkaniową na gliwickim rynku nieruchomości. Wspólnie z miastem realizują nowe inwestycje mieszkaniowe i zarządzają jego zasobem mieszkaniowym.

Komunalne „M” od podstaw

W ostatnich latach w Gliwicach wzniesiono od podstaw 9 budynków komunalnych z 266 mieszkaniami, m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego i Staromiejskiej. Gotowy jest też już nowy wielorodzinny budynek komunalny przy ul. Anny Jagiellonki w Łabędach. Przekazanie kluczy nowym lokatorom nastąpi już w październiku. A to jeszcze nie koniec, bo cały czas budowane są kolejne! Przy ul. Górnej, Samotnej, Kujawskiej i Św. Jacka powstaje pięć budynków mieszkalnych – niedaleko miejsca, gdzie powstanie nowy gliwicki szpital. W najbliższych planach miasta są także inwestycje przy ul. Opolskiej (budynek z ponad 30 mieszkaniami) oraz w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej (nowe osiedle z ok. 240 mieszkaniami).

Inwestycje w Łabędach / fot. Mosquidron UM Gliwice

Powstające tam mieszkania w standardzie „pod klucz” będą wynajmowane średnio sytuowanym pracującym gliwiczanom, dla których TBS-y są zbyt drogie. W mieście obowiązuje bowiem już nowa, korzystna i bardzo potrzebna miejska oferta najmu mieszkań dla pracujących mieszkańców nieposiadających własnego lokum, rozliczających się z fiskusem w Gliwicach i uzyskujących dochody w przedziale plus–minus 20% dolnej granicy dochodowej wyznaczonej dla TBS-ów. Przekazywane im w przyszłości nowe miejskie lokale będą w pełni wykończone i pomalowane. Wystarczy tylko wnieść meble i własne rzeczy. W przypadku takich mieszkań stawka miesięcznego czynszu wynosi 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego na starcie jest pobierana od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu. Dla porównania, TBS-y pobierają kaucję w wysokości 12-krotnego czynszu oraz partycypację w wysokości do 30 proc. kosztów budowy.

Osiedle Bajkowe / fot. L. Fedorczuk UM Gliwice

– Gliwicki system budownictwa jest tańszy, lepszy i skuteczniejszy niż wiele innych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. W Gliwicach działamy planowo, z myślą o potrzebach mieszkańców i rozwoju miasta. Mamy w planach budowę nowych komfortowych kompleksów komunalnych, zarazem cały czas wypełniamy luki w zabudowie centrum i budujemy „plomby” na opuszczonych lub wolnych terenach śródmiejskich, przyczyniając się do ich rewitalizacji. Tam jest uzbrojenie, dojazd, bliskie sąsiedztwo przedszkoli i szkół – podkreśla Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny za sferę mieszkalnictwa w mieście.

Miasto systematycznie inwestuje też w bieżące utrzymanie, remonty i modernizacje ok. 12 tys. mieszkań (w sporej części przedwojennych), które wchodzą w skład zasobu komunalnego. Przeznacza na ten cel średnio 20–30 mln zł rocznie. W ostatnich latach przeznaczyło do kapitalnego remontu 8 budynków komunalnych z łącznie 109 mieszkaniami. Środki na takie działania w zdecydowanej mierze pochodzą z budżetu miejskiego, a uzupełnieniem są pieniądze z programów unijnych, rządowych i wojewódzkich.

Materiał Urzędu Miasta w Gliwicach

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oszczędności szuka się w kieszeniach samorządowców

Posunięcia fiskalne rządu uderzają w możliwości finansowe miast i gmin. Apel o rekompensaty pozostaje ...

Rafał Trzaskowski: Nie realizujemy programów politycznych

Warszawa i każde miejsce w Polsce zmieniły się do poznania, wszędzie widać niesamowite zmiany. ...

Zuzanna i Antoni wygrywają w rankingu

Społeczeństwo | Przy wyborze imion rodzice często ulegają panującej modzie. A ponieważ ta się ...

Fundusz czeka na chętnych

Gmina, która liczy na wsparcie przedsięwzięcia drogowego, musi wniosek o pieniądze na ten cel ...

Opłaty za śmieci nadal będą rosły

Przez Polskę przetoczyła się fala podwyżek opłat za odbiór odpadów. Rekordy padły w podwarszawskich ...