Wiśniewski: wysoka jakość życia mieszkańców priorytetem

Dbamy nie tylko o atrakcyjne miejsca pracy, ale również o to, by życie w mieście. O to, by było wolne od dużej ilości stresu. By miasto było pełne zieleni i miejsc do rekreacji. By oferowało dobrą opiekę zdrowotną, czy wysokiej jakości oświatę – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Publikacja: 23.04.2021 11:04

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

Foto: materiały prasowe

Piątego dnia naszego E-Forum Liderów Samorządowych rozmawialiśmy m.in. o tym jak co przyciąga ludzi do miasta. Jak sprawić by mieszkańcom żyło się w nim dobrze i nie chcieli z niego wyjeżdżać. Jak ich włączyć w proces urządzania miejskiej przestrzeni. Gościem redaktora „Rzeczpospolitej” Marcina Piaseckiego był Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. 

Zapis wideo rozmowy:

Jednym z wyzwań, jakie stoją przed samorządami jest dbanie o jakość życia mieszkańców. Co to oznacza w Opolu?

Mamy do tego bardzo praktyczne podejście. Trzeba zadbać o pracę dla mieszkańców. Ale coraz częściej podkreślamy, że nie samą praca człowiek żyje. Jakość życia w mieście to nie tylko praca, w której zarabia się na życie, ale także to, jak po tej pracy można się rozwijać. Jak realizować swoje aspiracje. W taki sposób rozumiem jakość życia i dlatego w Opolu staramy się zadbać nie tylko o atrakcyjne miejsca pracy, ale również o to, by samo życie w mieście było wolne od dużej ilości stresu, było pełne zieleni i miejsc do rekreacji i było związane z bardzo dobrą opieką zdrowotną oraz oświatą i wysokim poziomem opieki nad najmłodszymi.

Nie samą praca człowiek żyje. jakość życia w mieście to nie tylko praca. także to, jak po tej pracy można się rozwijać, realizować swoje aspiracje.

Co wyjątkowego oferuje Opole?

Żyję w Opolu od urodzenia, dlatego dobrze znam bolączki Opola, jak i zalety tego miasta oraz jego mieszkańców. Praktycznie myślę o tym, jak zadbać o jakość życia w Opolu. Jesteśmy samorządowym liderem, jeśli chodzi o miejsca w żłobkach i przedszkolach. Mamy też wysokiej jakości szkolnictwo, które pozwala naszym dzieciom się rozwijać zarówno w szkołach jak i na zajęciach pozalekcyjnych. Opole różni się od wielkich polskich miast tym, że przestrzeń, która tu jest do zagospodarowania, to jest bliska i przyjazna przestrzeń. Nie spędza się także dwóch godzin na tym, by dojechać nad jezioro czy do lasu, ponieważ to jest na wyciągnięcie ręki. Ponadto w ostatnich latach zorganizowaliśmy nowy park miejski, posadziliśmy drzewa, by umożliwić mieszkańcom rekreację. Istotnym elementem w tych inwestycjach jest dla nas głos mieszkańców. Staramy się wciągnąć ich w dyskusję, zapraszamy do decydowania o różnych sprawach miejskich.

CZYTAJ TAKŻE: Ortyl: pieniądze na odbudowę po pandemii wydawajmy mądrze

Opole różni się od wielkich polskich miast tym, że przestrzeń, która tu jest do zagospodarowania jest bliska i przyjazna. Nie spędza się także dwóch godzin na tym, by dojechać nad jezioro czy do lasu.to jest na wyciągnięcie ręki.

Problemem miast średniej wielkości jest wyludnianie. Młodzi ludzie wyjeżdżają do dużych aglomeracji, by się uczyć i z nich nie wracają, Jak sobie z tym poradzić?

Atutem Opola jest to, że jesteśmy miastem akademickim. Do Opola przyjeżdżasię na studia. Nie chcę powiedzieć, że Opole jest wolne od migracji. Przez wiele lat to było duże wyzwanie, ponieważ jest to region specyficzny, wielokulturowy. Wielu mieszkańców dysponuje dwoma paszportami i mogli oni podejmować pracę za granicą wcześniej niż po wejściu Polski do Unii Europejskiej. To rzeczywiście miało miejsce i dewastowało nieco miasto i region, ale po paru latach dynamicznego rozwoju miasta, gdy dwukrotnie zwiększyliśmy budżet, zostaliśmy liderem inwestycji samorządowych. To wszystko sprawiło, że młodzi ludzie mogą korzystać z dobrej opieki zdrowotnej, polityki prorodzinnej, szerokiej oferty mieszkaniowej. To są kwestie, które sprawiają, że bilans populacji jest dziś zrównoważony.

CZYTAJ TAKŻE: Nadchodzi zielona rewolucja. Samorządów nie ominie

Jak w Opolu wygląda kwestia walki o klimat?

Parę lat temu jako jeden z pierwszych samorządów wprowadziliśmy dotacje do wymiany źródeł ciepła, niezależnie od środków unijnych czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, po prostu Opole płaciło mieszkańcom za to, że wymieniają źródła ciepła. Podejmujemy też działania odciążenia miasta od ciężkiego ruchu samochodowego. Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego, dbamy o nowoczesny transport, utrzymujemy konkurencyjne stawki biletów. Co więcej na nowo sadzimy drzewa w mieście, przywracamy zieleń.

Jak rysują się dalsze plany polepszania jakości życia w mieście.

Najważniejsze jest kontynuowanie trendów związanych z realizowaniem inwestycji dla mieszkańców. Chcemy tworzyć inwestycje skierowane do starszych osób, inwestycje związane ze sportem, rozwijamy tereny zielone. To jest właśnie Opole, w centrum miasta mamy swój Central Park z pięknym ogrodem zoologicznymi.

Organizatorem E-Forum Liderów Samorządowych, jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”. To cykl rozmów i debat, na temat najważniejszych wyzwań stojących obecnie przez władzami lokalnymi. Forum organizowane jest w formule on-line w dniach 19-30 kwietnia.

""

regiony.rp.pl

Piątego dnia naszego E-Forum Liderów Samorządowych rozmawialiśmy m.in. o tym jak co przyciąga ludzi do miasta. Jak sprawić by mieszkańcom żyło się w nim dobrze i nie chcieli z niego wyjeżdżać. Jak ich włączyć w proces urządzania miejskiej przestrzeni. Gościem redaktora „Rzeczpospolitej” Marcina Piaseckiego był Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. 

Zapis wideo rozmowy:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
E-forum
Pandemia i kryzys ukraiński: egzaminy zdane na piątkę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
E-forum
„Wielu uchodźców deklaruje, że po wojnie chce odbudowywać swój kraj”
E-forum
Potrzebna jest integracja uchodźców, nie tworzenie gett i obozów
E-forum
Struzik: Na Mazowszu wszyscy angażują się w pomoc uchodźcom
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
E-forum
Debata E-Forum: Czas oddolnej mobilizacji dobiega końca, pora na rząd