Odnowiony Rynek Kościuszki to prawdziwe serce miasta. Fot./materiały prasowe
Odnowiony Rynek Kościuszki to prawdziwe serce miasta. Fot./materiały prasowe

Białystok to jedno z miast, które najbardziej zyskało na zmianach, jakie zaszły w naszym kraju w ostatnich 30 latach. W efekcie w badaniach jakości życia w miastach europejskich wypadł najlepiej w Polsce.

Materiał przygotowany przez Urząd miejski Białystok

Białystok to miasto, w którym możliwe jest zachowanie życiowej harmonii. Tu się bowiem dobrze mieszka, pracuje i odpoczywa. W dodatku wśród pozytywnie i przyjaźnie nastawionych do życia ludzi, różnych wyznań i kultur.

Gdyby ktoś na początku polskich przemian stwierdził, że po 30 latach funkcjonowania samorządu Białystok będzie miejscem, w którym według rozmaitych rankingów np. firmy PricewaterhouseCoopers, żyje się najlepiej w Polsce, to chyba nikt by w to nie uwierzył. Ale tak właśnie jest! I dziś białostoczanie są z tego dumni.

Okazuje się, że spośród polskich miast największe zmiany – po 1989 roku – zaszły właśnie w Białymstoku. Przed laty był synonimem prowincji, z wszystkimi jej minusami, a dziś jest liderem chociażby w ekologii czy bezpieczeństwie. Nic więc dziwnego, że w badaniu Eurobarometru pn. „Postrzeganie jakości życia w miastach europejskich” Białystok wypadł najlepiej w Polsce.

Ten bezprecedensowy sukces był możliwy dzięki wspólnemu wysiłkowi białostoczan. Startując z jednego z ostatnich miejsc w kraju udało się im prześcignąć większe i bogatsze miasta.

Przyjazne miasto

– W Białymstoku dobrze się żyje, ponieważ to miasto przyjazne. Wystarczająco duże, aby wiele i ciekawie się w nim działo, aby można było tu studiować, znaleźć pracę, rozwijać firmę czy interesująco spędzać czas – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jednocześnie to nie za duże, rozwijające się, zielone miasto, w którym nie tracimy czasu w korkach, mamy do dyspozycji piękne parki i ponad 120 kilometrów ścieżek rowerowych. Nie wolno także zapominać o białostoczanach, którzy tworzą niepowtarzalny klimat naszego miasta.

Jak się zatem udało przez 30 lat polskiej demokracji „przemienić” Białystok?

Miasto może pochwalić się m.in. dobrze zorganizowanym systemem komunikacji miejskiej – autobusowej i rowerowej, nowoczesną infrastrukturą drogową oraz dostępnym dla wszystkich zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Dzięki wielu działaniom proekologicznym Białystok jest zielonym miastem. Do tego dochodzi atrakcyjna oferta kulturalna, pokazująca miasto wielu kultur i religii.

Białystok to zielone miasto, stawiające na bioróżnorodność. Jego symbolem stały się kwietne łąki. Fot./materiały prasowe

Oczywiście oprócz wysiłku samych białostoczan ten bezprecedensowy sukces nie byłby możliwy bez środków Unii Europejskiej. To właśnie dzięki nim Białystok zmodernizował i rozbudował sieć ulic w mieście – układ drogowy jest obecnie jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym w Polsce. Powstały m.in. Trasa Generalska, aleja Niepodległości, ul. Wiosenna, Świętokrzyska czy Konstytucji 3 Maja.

Jednocześnie Białostocka Komunikacja Miejska gwarantuje łatwy i szybki przejazd miejskimi autobusami w dowolne miejsce miasta. BKM to bowiem nowoczesny, ekologiczny tabor autobusowy – miasto ma ponad 250 nowych, niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów, z dostępem do wi-fi i gniazd USB, umożliwiających ładowanie urządzeń mobilnych. We wszystkich autobusach znajdują się także biletomaty.

A jeśli ktoś woli przemieszczać się aktywnie po mieście, to od 2014 r. w Białymstoku działa BiKeR – system rowerów miejskich. W sezonie do dyspozycji jest 650 rowerów, które – jako jedyne w Polsce – tworzą sieć aglomeracyjną. Oznacza to, że rowerem można dojechać do kilku podbiałostockich miejscowości. Jest to możliwe także dzięki temu, że w mieście zbudowano ok. 150 km ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych.

Oferta dla aktywnych

Zresztą umożliwienie białostoczanom aktywnego spędzania czasu jest jednym z priorytetów władz miasta. Dlatego w ostatnich latach w Białymstoku powstało 30 siłowni pod chmurką, ponad 20 placów zabaw i aż 75 boisk.

Ci, którzy wolą wypoczynek nad wodą, od 2014 r. mogą korzystać ze zmodernizowanego Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy, który jest nie tylko miejskim kąpieliskiem, ale miejscem rekreacji, spacerów, a także ośrodkiem żeglarskim z polem campingowym.

Chlubą miasta jest najważniejszy obiekt sportowy we wschodniej Polsce – Stadion Miejski. Oddany do użytku pod koniec 2014 r. może pomieścić ponad 22 tys. widzów. Zapełnia się nie tylko podczas spotkań piłkarskiej ekstraklasy, ale także podczas licznych koncertów, festiwali czy festynów. Już wkrótce uruchomione zostanie też znajdujące się w jego wnętrzach Epi-Centrum, czyli Laboratorium Młodego Odkrywcy.

Zieleń na każdym kroku

Białystok to także zielone miasto, stawiające na bioróżnorodność. Jednym z najważniejszych działań w tym zakresie było założenie łąk kwietnych. W wielu punktach miasta zasadzono tradycyjne odmiany bylin, roślin jednorocznych i zbóż. Nie zabrakło pół obsadzonych rzepakiem i słonecznikami.

Łąki oprócz tego, że pięknie wyglądają, przyczyniają się do oczyszczania powietrza, pochłaniają pyły komunikacyjne i magazynują wodę. Tworzą naturalne żerowiska dla owadów – motyli czy pszczół, które żyją w miejskich pasiekach.

Do tego dochodzą ustawione w miejskiej przestrzeni zielone przystanki. Porośnięte roślinnością wiaty łagodzą skutki zmian klimatu, poprzez obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. wyspy ciepła, poprawę mikroklimatu, retencję wód opadowych. By rozwijać wśród białostoczan świadomość ekologiczną i by miasto było jeszcze bardziej zielone, co roku organizowane są akcje rozdawania drzewek – w ostatnim roku trafiło do mieszkańców 2 tys. sadzonek drzew owocowych.

Stadion Miejski przy ul. Słonecznej może pomieścić ponad 22 tys. widzów. Fot./materiały prasowe

Ale miasto to nie tylko nowe ulice, przedszkola, szkoły czy obiekty sportowo-rekreacyjne. To nie tylko dbanie o otaczającą przyrodę. To także budowanie i pielęgnowanie tożsamości Białegostoku, opierając się na jego historii czy osiągnięciach z dziedziny kultury i sztuki. To właśnie w Białymstoku powstaje nowoczesne Muzeum Pamięci Sybiru, upamiętniające tych wszystkich, których dotknęły zesłania i wywózki, ale też pokazujące, że polski naród potrafił przetrwać najgorsze chwile niewoli i pogardy, budując swoją przyszłość. Z drugiej strony, w mieście wielu kultur przywraca się pamięć o przeszłości, odbudowując chociażby jego żydowską historię.

Do tego dochodzi atrakcyjna i różnorodna oferta kulturalna. Wszak Białystok to centrum sztuki lalkarskiej, odbywają się tu prestiżowe wydarzenia – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy lalek” czy Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich „Lalka-nie-lalka”. Na miłośników muzyki czeka najstarszy festiwal bluesowy w Polsce „Jesień z bluesem” czy festiwal muzyki techno i hiphopowej Up To Date. A jeśli ktoś chce poobcować ze sztuką ulicy, może przejść się po mieście szlakiem murali, by zobaczyć słynną „Dziewczynkę z konewką”.

I taki właśnie jest współczesny Białystok. Miasto, w którym chce się żyć i w którym nie można się nudzić.

– Materiał przygotowany przez Urząd miejski Białystok

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe pomysły na reformę służby zdrowia

Zamiast wojewódzkich oddziałów NFZ sprawami zdrowia kierować by miały samorządy wojewódzkie.

Obniżka PIT: miasta tną inwestycje

Samorządom znacząco spadną dochody z powodu obniżenia stawki podatku PIT czy wprowadzenia ulgi dla ...

Tarcze jadą do Łodzi

Na przełomie listopada i grudnia do Łodzi dotrą pierwsze części maszyny do drążenia tuneli ...

Wypożyczalnie sprzętu ułatwiają życie potrzebującym

Materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, wózki inwalidzkie oraz wiele innych urządzeń rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i wspomagających, ...

Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Paweł Adamowicz miał świadomość, że to, jaki dziś jest Gdańsk, to zupełnie inne miasto ...

Kraków: Kopiec Kościuszki do rozbiórki?

Kopiec Kościuszki trzeba jak najszybciej wyremontować – do takiego wniosku doszli eksperci podczas Wojewódzkiej ...