Wkrótce rusza E-Forum Liderów Samorządowych

Dokończenie reformy samorządowej, finansowanie zadań realizowanych przez lokalne władze, ich rola w ochronie klimatu – między innymi na takie ważne tematy dyskutować będziemy w formule on-line w dniach 19-28 kwietnia.

Dyskusje o przyszłości samorządu terytorialnego przyświecać będą E-Forum Liderów Samorządowych, którego organizatorem jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

Choć reformy samorządowe, które przesądziły o modelu współczesnego samorządu oceniana są jako jedne z najbardziej udanych, to nigdy nie doczekały się kompleksowego podsumowania i dogłębnej analizy. Tymczasem zdaniem środowiska, obecnie istnieje potrzeba nie tyle kolejnej rewolucji, co dokończenia tych reform i zintegrowania ich w spójny model ustroju samorządowego. Konieczne są zmiany prawne, które po pierwsze, zapewnią w ustawach ustrojowych i szczegółowych, samodzielność samorządów w realizacji swoich zadań własnych. Po drugie zaś – zapewnią stabilizację i adekwatności zasilania finansowego do zakresu zadań.

Tymczasem polityka rządu centralnego zdaje się zmierzać w odwrotnym kierunku. Psucie prawa samorządowego następuje przez liczne, całkowicie przypadkowe, wyrywkowe zmiany w przepisach. Po przejęciu władzy przez ugrupowanie, które nigdy nie taiło, że ma w swoim programie centralizację wielu spraw publicznych, następują wprost niekorzystne zmiany prawne, w tym destabilizujące finanse samorządowe.

Konieczne zmiany systemowe będą tematem sesji otwierającej E-Forum Liderów Samorządowych, która odbędzie się 19 kwietnia. Zapraszamy na rozmową z Jerzym Buzkiem, europosłem, byłym premierem  RP i przewodniczącym PE, przewodniczącym Kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” oraz i Andrzejem Porawskim, dyrektorem biura Związku Miast Polskich.

Sesja otwierająca to także debata, w której udział wezmą: Zygmunt Frankiewicz – prezes Związku Miast Polskich, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich, Adam Struzik – marszałek Mazowsza oraz Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia.

W kolejnych dniach gośćmi Forum będą m.in. Władysław Ortyl – marszałek Podkarpacia, Elżbieta Anna Polak – marszałek woj. lubuskiego, Gustaw Marek Brzezin – marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Arkadiusz Wiśniewski – marszałek Opola, czy Adam Neumann – prezydent Gliwic.

22 kwietnia zapraszamy na debatę „Jak samorządy przyłączają się do walki z kryzysem klimatycznym?”, w której wezmą m.in. udział Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha, Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi czy Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna.

26 kwietnia to spotkanie liderów samorządu na temat „Czy samorządy powinny finansować ochronę zdrowia?”, zaś 28 kwietnia – „Przyszłość miast i regionów: rozwój społeczno-gospodarczy”.

Wszystkie wydarzenia ze względu na sytuację pandemiczną będą odbywać się on-line, zapraszamy do ich śledzenia na naszych portalach internetowych: www.rp.pl oraz www.regiony.rp.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Finansowe tsunami dotknie również lokalnych budżetów. Rząd przygotował rozwiązania ochronne, ale mało skuteczne.

Rusza wyścig o Rzeszów. Walka będzie zażarta

Marek Bajdak z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego jest kandydatem na komisarza w Rzeszowie. Wojewoda podkarpacki ...

Ćwierć wieku pozytywnych doświadczeń

Pod wieloma względami Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec to wzorcowe przedsięwzięcie tego typu. To ...

Związki metropolitarne: razem możemy zdziałać zdecydowanie więcej

Gdańsk i Łódź oraz otaczające je gminy i powiaty zabiegają o powołanie do życia ...

Jakość życia atutem polskich metropolii

Nasze metropolie mogą i powinny konkurować z tymi z Zachodu. Głównie standardem usług dla ...

„Kraków kołem zamachowym turystyki w całej Polsce”

Krakowski rynek usług turystycznych jest ważny dla krajowej gospodarki – mówi Jacek Majchrowski, prezydent ...