Cel? – Jest to dobry czas, by porozmawiać o przyszłości, o gospodarce, o przedsiębiorczości i wreszcie o innowacyjności na przykładzie regionu lubuskiego – mówiła pierwszego dnia konferencji marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
Podczas kongresu mówiono wiele o funduszach unijnych na lata 2021-2027. Bo jest to baza finansowa, na której polskie regiony budują przyszłość. Jaką? W nowej perspektywie Europa stawia przede wszystkim na innowacje i Lubuskie mieści się w tym głównym nurcie. - A ponieważ ruszamy z nową perspektywą 2021-2027 i mam nadzieję, że wystartujemy również z nowym planem odbudowy, przekażemy, przede wszystkim przedsiębiorcom, ale również instytucjom okołobiznesowym, jednostkom samorządu, informacje o tym, jak wyglądają zmiany w naszej strategii rozwoju województwa, w jaki sposób przygotowaliśmy regionalny program operacyjny – informowała marszałkini Anna Polak.
Honorowym gościem Kongresu była wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), która , która komplementowała Lubuskie, jako region energetyczny, który staje się wzorem dla innych. - Rozmowa o przyszłości jest bardzo ważna, w naszym kraju za dużo mówi się o historii, a nie zajmujemy się ani teraźniejszością, ani tym bardziej przyszłością – tłumaczyła wicemarszałek Kidawa Błońska. - Pandemia wywróciła świat do góry nogami. Wszyscy potrzebujemy zbiorowego wysiłku, aby pewne rzeczy uporządkować, przygotować się na wyzwania, które niesie czas. Świat w ciągu tych dwóch lat bardzo się zmienił, nie będzie taki sam. Chciałam podziękować przedsiębiorcom za determinację i odwagę, bo potrzebna jest odwaga, by zajmować się biznesem. Bez przedsiębiorców nie będziemy się rozwijać, bo rozwój to nie zasługa państwa, ale właśnie przedsiębiorców.
Marszałkini podkreślała, że przedsiębiorcom potrzebne jest stabilne prawo, przejrzysty system podatkowy, ale również zachęta do inwestowania i zaufanie. Trudno planować inwestycje, „gdy nie wiemy, jakie będzie prawo za dwa miesiące, dwa lata. Prawo, które stanowione jest z dnia na dzień, bez konsultacji jest koszmarnej jakości i niemal natychmiast musi być nowelizowane” – analizowała Małgorzata Kidawa-Błońska
Zielona gospodarka, głupcze!
Lubuskie to region znany ze swoich ogromnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Dlatego zrównoważony rozwój, to z jednej strony mocna gospodarka, a z drugiej – przeciwdziałanie „rabunkowemu” podejściu do zasobów naturalnych i środowiskowych. A takie podejście wymaga innowacji i nowoczesnych technologii. - Mamy kilka bardzo innowacyjnych przedsiębiorstw działających w lubuskich parkach technologicznych, podmiotów, które są w awangardzie nie tylko krajowej, ale europejskiej. Ten kongres służy temu, abyśmy podyskutowali nad tym, co zrobić żeby dzielić się tymi praktykami, aby jak najwięcej lubuskich podmiotów działało w sferze innowacyjnych, wysokich technologii, abyśmy byli jak najbardziej konkurencyjni – mówił poseł Waldemar Sługocki, lider lubuskiej PO.