Materiał powstał we współpracy z miastem Toruń

Pod koniec sierpnia częściowo zabudowaną działkę o powierzchni 0,41 ha kupiła od miasta spółka Pres za kwotę 4,04 mln zł. Grunt jest położony w północno-zachodniej części osiedla Rubinkowo i przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe. Tydzień później miasto sprzedało dwie małe działki przeznaczone również pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, a w połowie września teren inwestycyjny przeznaczony pod usługi. Ta ostatnia transakcja, opiewająca na kwotę 1,25 mln zł, dotyczy działki o powierzchni 31 arów, położonej w północno-wschodniej części Torunia, na osiedlu domów jednorodzinnych Bielawy. Nabywcą jest Jacek Owczarczak, prowadzący gabinety dentystyczne Dentaurus.

Strategiczna lokalizacja

Ostatnie transakcje to część większej operacji, jaką zaplanowały władze Torunia. Do kupienia jest jeszcze 38 nieruchomości położonych w różnych częściach miasta. Ich łączna powierzchnia to 49,09 ha. Najwięcej, bo aż 13 nieruchomości o powierzchni 31,6 ha, położonych jest w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń Wschód. To specjalny obszar położony w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1. Cały teren jest w pełni uzbrojony, gotowy pod inwestycje, zintegrowany z siecią dróg, w tym wspomnianą A1.

– To strategiczna lokalizacja w centralnej części Polski – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. – Tutaj krzyżują się trasy drogowe i kolejowe. Strefa znajduje się zaledwie 3 km od wjazdu na autostradę i ma z nią bezpośrednie połączenie. Ponadto, przez miasto przebiegają cztery drogi krajowe. Mamy też lotnisko cywilne w Toruniu oraz regionalny międzynarodowy Port Lotniczy Bydgoszcz. To 40 minut drogi od centrum Torunia.

Logistyczne centrum

Grunty w strefie cieszą się dużą popularnością, sprzedano już 14 nieruchomości o powierzchni 6,43 ha. Do tej pory zdecydowało się na to 12 podmiotów. Wśród nich jest Panattoni, największy deweloper magazynowy w Europie. W Toruniu wybudował Panattoni Park Toruń II o wielkości 15,7 tys. mkw., w którym działa m.in. InPost.

– W Toruniu przebiegają kluczowe korytarze drogowe, kolejowe i wodne. Autostrada A1 stanowi kręgosłup komunikacyjny Torunia i całego regionu kujawsko-pomorskiego, a do tego trzeba zwrócić uwagę na idealne położenie pomiędzy dwoma dużymi regionami logistycznymi – Polską Centralną oraz Trójmiastem – mówi Dorota Jagodzińska, Managing Director w Panattoni. – Przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem operacji w Toruniu mogą błyskawicznie dotrzeć do terminali kontenerowych w Gdańsku i Gdyni oraz poprzez położoną w centralnej Polsce autostradę A2 zarówno do wschodniej, jak i zachodniej granicy kraju.

Chcemy być kolejne 30 lat

W strefie grunty nabyły też firmy usługowe i usługowo-produkcyjne z branż: maszynowej, farmaceutycznej, meblarskiej, klimatyzacji i ogrzewania, transportowej oraz budowlanej. Wiele z nich to toruńskie przedsiębiorstwa, które na przestrzeni lat rozwinęły swoją działalność i teraz potrzebują większych powierzchni do dalszego rozwoju. Właśnie z tego powodu działkę w strefie kupił Rollstick Toruń sp. z o.o. – firma, która od 1989 r. zajmuje się pracami związanymi z melioracją. Z czasem jej działalność przeniosła się na branżę wodociągową i kanalizacyjną, a od niedawna gazową.

– Jesteśmy firmą lokalną, pochodzącą z Torunia, i w tym mieście chcemy cały czas być i działać przynajmniej kolejne 30 lat – mówi Arkadiusz Chojecki, prezes zarządu Rollstick Toruń sp. z o.o. – Długo przed powstaniem strefy nosiliśmy się z zamiarem zakupu nieruchomości, aby wybudować siedzibę firmy. Pomysł na przeniesienie lokalizacji pojawił się praktycznie w momencie, jak strefa powstawała. Jako pierwsza firma zakupiliśmy grunt pod budowę. Obecnie jesteśmy w finalnej fazie budowy i z początkiem listopada planujemy przeprowadzkę.

Działka, którą kupił Rollstick, ma powierzchnię 3700 mkw. Powstaje na niej budynek biurowo-magazynowy o powierzchni około 600 mkw. z przeznaczeniem na biura i 300 mkw. hali magazynowej. Przestrzeń dookoła będzie utwardzona kostką betonową tworzącą plac składowo-manewrowy oraz parkingi. Pierwsza kondygnacja budynku będzie oddana w dzierżawę, a druga zostanie przeznaczona na potrzeby własne firmy.

– Do strefy przyciągnęła nas m.in. pełna infrastruktura techniczna, łącznie z nową drogą, instalacjami, oświetleniem, lokalizacją – bliskość węzła autostradowego, warunki, jakie miasto postawiło, czyli zwolnienia z podatków, a także perspektywa przyszłości w tej lokalizacji – wyjaśnia Arkadiusz Chojecki.

Podobną ścieżką podążały inne toruńskie firmy. HF Inverter Polska, który dostarcza systemy napędowe do central wentylacyjnych, ekologicznych kotłów, rozpoczął działalność w 2006 r. od kilkunastometrowego biura, obecnie posiada biura i magazyny o powierzchni 1000 mkw. W strefie kupił grunt o powierzchni 5,5 tys. mkw. KMT Meat, producent urządzeń dla zakładów przemysłu mięsnego, który działa od 2016 r. W 2020 r. kupił grunt pod budowę hali z magazynami, biurami i zapleczem socjalnym.

Kolejne grunty do kupienia

Do kupienia w strefie zostało jeszcze 13 nieruchomości o łącznej powierzchni 31,6 ha. Najbliższą licytację zaplanowano na 19 października. Miasto wystawiło siedem działek o powierzchni około 0,5 ha każda. Ceny wywoławcze wahają się od 400 do 480 tys. zł. Oferta jest przeznaczona dla firm o statusie małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Poza strefą miasto oferuje również inne atrakcyjne grunty, które są skomunikowane z A1, drogą krajową nr 15, a także powstającą drogą ekspresową S10. Do kupienia jest 14 nieruchomości o łącznej powierzchni 17,49 ha.

Najbliższa licytacja już 28 września. Do kupienia jest działka przy ul. Szubińskiej 23 o powierzchni 0,33 ha. Jej przeznaczenie to usługi lub budownictwo mieszkaniowe integralnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Cena wywoławcza wynosi 900 tys. zł.

19 października będzie można kupić teren o powierzchni 3179 mkw. przy ul. Pera Jonssona 4, czyli koło sławnej Motoareny. Cena wywoławcza to 1,15 mln zł. Teren przeznaczony jest pod usługi, dopuszcza się też składy, magazyny oraz obiekty usługowo-produkcyjne. Tego samego dnia pod młotek pójdą też grunty między Motoareną a budynkami dawnego Merinotexu. Ich powierzchnia wynosi 6268 mkw., a cena wywoławcza – 1,73 mln zł. Teren dedykowany jest zabudowie usługowej, obiektom usługowo-produkcyjnym wraz z infrastrukturą.

Na 9 listopada zaplanowano kolejny przetarg – tym razem do wylicytowania będzie działka na toruńskim lewobrzeżu, koło drogi krajowej nr 15.  Cena wywoławcza to 1 mln zł. Podstawowa funkcja działki o powierzchni 0,31 ha to usługi, z dopuszczeniem budownictwa mieszkaniowego integralnie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Niższe ceny i opłaty, konkurencyjny rynek pracy

Jak zapewniają przedstawiciele miasta, inwestowanie w Toruniu wiąże się z szeregiem korzyści. To przede wszystkim położenie geograficzne miasta i skomunikowanie z innymi regionami. Toruń leży na osi transportowej północ–południe (rzeka Wisła i autostrada A1), przebiegają też przez niego drogi: S10 (Szczecin–Warszawa) i droga krajowa nr 15. Blisko stąd nie tylko do Bydgoszczy, ale i Poznania, Trójmiasta, Łodzi, Warszawy czy Olsztyna.

materiały prasowe

materiały prasowe