Niewątpliwie jednym z najbardziej znanych toruńskich inwestorów jest Panattoni. To koncern działający w całej Europie i Ameryce, który zajmuje się budową powierzchni przemysłowych. Posiada własne centra logistyczne, ale i też buduje je na zamówienie klientów. W 2020 roku został uznany za największego dewelopera w Europie. W Polsce pojawił się w 2005 roku, a od 10 lat działa w Toruniu.

– Pierwszą naszą inwestycją był obiekt BTS realizowany dla firmy Cereal Partners Poland, oddziału Nestle. Do dziś dostarczyliśmy tutaj blisko 46 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w ramach własnych parków i planujemy kolejne inwestycje – mówi Dorota Jagodzińska, Managing Director w Panattoni.

Koncern posiada Panattoni Park Toruń II z 15,7 tys. mkw. powierzchni, który zajmują przedsiębiorstwa z branży logistycznej i kurierskiej, jak np. InPost. I jak zapowiada, to nie koniec inwestycji.

– Tak, mamy plany rozwojowe w Toruniu, najbliższe obejmują ekspansję istniejącego parku przy ulicy Przelot, tj. Panattoni Park Toruń II. Przyglądamy się także innym obszarom miasta, ale na razie jest zbyt wcześnie, aby zdradzać więcej szczegółów – mówi Dorota Jagodzińska.

Wentylacja, farmacja i maszyny dla zakładów mięsnych

Niedaleko Panattoni postanowiła zainwestować firma KMT Meat. To producent maszyn i urządzeń dla zakładów przemysłu mięsnego.

– Zgodnie z zapotrzebowaniem i oczekiwaniami naszych odbiorców proponujemy kompleksowe rozwiązania dla całych zakładów, wyposażenie działów lub pojedyncze urządzenia – mówi Piotr Kucharzewski, prezes KMT Meat Sp. z o.o. – Wykonujemy projekty linii technologicznych do uboju i rozbioru trzody, bydła i owiec, produkujemy urządzenia, dokonujemy montażu wraz z przeszkoleniem pracowników oraz serwis.

KMT Meat kupiła grunt w 2020 roku i teraz planuje budowę hali produkcyjnej z magazynami oraz biurem wraz z zapleczem socjalnym.

– Nowa budowla pozwoli na posiadanie stałego miejsca siedziby firmy, będzie sprzyjała lepszej organizacji pracy w obiekcie zbudowanym „na miarę potrzeb" – wyjaśnia Piotr Kucharzewski.

Firma Pulscenter, która wśród wielu swoich działalności, jak np. świadczenie usług konsultingowych, doradztwo w branży medycznej i farmaceutycznej, zajmuje się też budową i wynajmem powierzchni magazynowo-biurowej, swój teren kupiła w maju 2020 roku.

– Już w grudniu podpisano umowę z generalnym wykonawcą na budowę magazynu z częścią administracyjno- biurową – mówi Krzysztof Baranowski, właściciel Pulscenter. – Powierzchnia biurowa wynosi około 400 mkw., natomiast magazynowa około 1600 mkw., podzielone na dwie równe części. Inwestycja zasilana będzie w energię elektryczną z własnej sieci fotowoltaicznej. Magazyny są wyposażone we wszystkie media wraz z instalacją internetową. Aktualnie podpisanych mamy pięć umów na wynajem powierzchni biurowej oraz na wynajem jednej części magazynu wysokiego składowania przez firmę internetową posiadającą portal mojaapteka.pl. Pozostała jeszcze do wynajęcia druga część magazynu – opisuje.

Inna z firm, HF Inverter Polska, jest wiodącym dostawcą systemów napędowych, m.in. do central wentylacyjnych, ekologicznych kotłów na pellet czy zaawansowanych systemów pompowych. Swoją działalność rozpoczęła od małego biura w Toruniu. Dzisiaj posiada 1 tys. mkw. powierzchni biurowo-magazynowej.

– Pomimo kryzysu spowodowanego pandemią firma nadal się rozwija. W 2020 roku zakupiliśmy działkę o powierzchni 5500 mkw. i rozpoczęliśmy proces inwestycyjny budowy nowego magazynu logistycznego i części administracyjnej – opowiada Jarosław Osiński, współwłaściciel HF Inverter Polska. – Będzie się to oczywiście wiązało ze zwiększeniem zatrudnienia i dalszą ekspansją na rynku. Zakres działalności rozszerzy się o produkcję przekładni mechanicznych dla przemysłu maszynowego. Powierzchnia magazynu zwiększy się ponaddwukrotnie i pozwoli firmie na dalszy rozwój.

Idealne położenie pomiędzy dwoma regionami

Cechą wspólną dla tych firm jest lokalizacja. Wszystkie wybrały północno-wschodnią część Torunia. To właśnie tam w 2015 roku miasto stworzyło Strefę Inwestycyjno-Logistyczną Toruń Wschód. Do dyspozycji firm przeznaczono blisko 40 ha gruntów, doskonale skomunikowanych z przebiegającą obok autostradą A1. I właśnie położenie, infrastruktura oraz połączenie z siecią dróg okazały się kluczowymi powodami, dla których inwestorzy zdecydowali się na umieszczenie swoich firm.

– W Toruniu przebiegają kluczowe korytarze drogowe, kolejowe i wodne. Autostrada A1 stanowi kręgosłup komunikacyjny Torunia i całego regionu kujawsko-pomorskiego, a do tego trzeba zwrócić uwagę na idealne położenie pomiędzy dwoma dużymi regionami logistycznymi: Polską Centralną oraz Trójmiastem – mówi Dorota Jagodzińska, Managing Director w Panattoni. – Przedsiębiorstwa zainteresowane prowadzeniem operacji w Toruniu mogą błyskawicznie dotrzeć do terminali kontenerowych w Gdańsku i Gdyni oraz, poprzez położoną w centralnej Polsce autostradę A2, zarówno do wschodniej, jak i zachodniej granicy kraju.

Jak wyjaśnia Dorota Jagodzińska, obecność Panattoni w Toruniu jest podyktowana również podejściem firmy do biznesu. – Lubimy wyznaczać trendy, m.in. tworząc nowe rynki. Staramy się być zawsze krok naprzód, wyprzedzając potrzeby naszych klientów. Dlatego, jako pierwszy przedstawiciel branży w Polsce, zaczęliśmy lokować nowoczesne inwestycje magazynowe w miastach średniej wielkości, a dziś obserwujemy popyt na te lokalizacje ze strony najemców. Firmy chcą skracać dystans do swojego klienta docelowego, zwłaszcza w przypadku obsługi realizacji zamówień e-commerce. Dlatego nie bez znaczenia dla inwestycyjnej popularności Torunia jest również dostęp regionu do wykwalifikowanych pracowników i planowane połączenie z Bydgoszczą poprzez trasę S10 – argumentuje.

Podobnie oceniają sytuację właściciele innych firm. – Przede wszystkim strefa jest przeznaczona do takiej działalności, działki są uzbrojone, cena jest przystępna i mamy wsparcie informacyjne w trakcie realizacji inwestycji z Centrum Wsparcia Biznesu, jednostki Urzędu Miasta Torunia – wylicza zalety strefy Piotr Kucharzewski z KMT Meat Sp. z o.o.

Icewind Sławomir Rygielski zajmujący się kompleksową realizacją inwestycji w zakresie instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, pojawił się w strefie w 2021 roku. Chce tutaj wybudować siedzibę w postaci magazynu z biurami.

– Toruń jest naturalnym wyborem ze względu na regionalny profil działalności firmy, a strefa jest idealnym miejscem na naszą działalność ze względu na bardzo dobre położenie komunikacyjne i istniejącą już infrastrukturę – ocenia Sławomir Rygielski. – Poza tym w najbliższym otoczeniu naszej planowanej inwestycji mamy już realizacje instalacji u naszych klientów. I to między innymi z tego powodu ten obszar inwestycyjny nas zainteresował. Poza tym bardzo dobra i profesjonalna współpraca z Miastem Toruń, poprzez Centrum Wsparcia Biznesu, ułatwiły podjęcie decyzji o zainwestowaniu w tej strefie – kwituje.

Do kupienia ponad 60 hektarów

Choć w strefie działa dzisiaj już 12 podmiotów, to do kupienia jest jeszcze 13 nieruchomości o łącznej powierzchni 31,6 ha, z czego 3,5 ha jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– Oferowane nieruchomości są przeznaczone pod działalność usługową i usługowo -produkcyjną. Wartość nieruchomości kształtuje się w zależności od ich wielkości i położenia. Ich wyceną zajmuje się biegły rzeczoznawca. Ceny wywoławcze nieruchomości o wielkości 5 tys. mkw., które będą oferowane w najbliższym przetargu, są w przedziale około 78 od 95 zł za mkw. Ceny gruntów w strefie w kolejnych przetargach mogą ulec zmianie – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Poza strefą miasto oferuje również tereny inwestycyjne. To w sumie 18,22 ha gruntów w 16 lokalizacjach. Ofertę uzupełniają oferty prywatne.

– Aktualnie w ofercie posiadamy sześć lokalizacji terenów prywatnych z 23 działkami o łącznej powierzchni 36,72 ha. Jesteśmy otwarci na współpracę z prywatnymi właścicielami terenów inwestycyjnych. Naszym głównym celem jest przyciąganie nowych kolejnych przedsięwzięć do Torunia – deklaruje Łukasz Szarszewski.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MIASTEM TORUŃ

mat.pras.

mat.pras.