Miasto literatury zaprasza pisarzy

22 października rozpoczyna się Festiwal Conrada 2018.

Publikacja: 22.10.2018 15:30

Festiwal potrwa tydzień

Festiwal potrwa tydzień

Foto: materiały prasowe

Na festiwalu będzie ponad 140 pisarzy, krytyków i tłumaczy. Jubileuszowa 10. edycja odbywa się pod hasłem POP, co odnosi się nie tylko do popkultury. Program siedmiodniowych spotkań odwołuje się do tak różnych kategorii współczesnego doświadczenia kulturowego, jak poprawność, popularność, popęd, populizm, popkultura, popłoch, popyt…

Dla czytelników festiwal jest okazją do autorskich spotkań – z Wiesławem Myśliwskim o jego najnowszej powieści „Ucho igielne”, Olgą Tokarczuk, laureatką prestiżowej nagrodą Man Booker International Prize, ze szwedzką pisarką, dziennikarką i dramatopisarką Elisabeth Asbrink, opisującą społeczne doświadczenia, argentyńskim reporterem i pisarzem Martínem Caparrósem, piszącym o cierpieniu jako powszechnym doświadczeniu człowieka XXI wieku.

Literaturę zaangażowaną społecznie reprezentuje m.in. hinduska pisarka Arundhati Roy, mówiąca w swej twórczości o kryzysach i problemach współczesnych Indii.

O Conradzie i globalizacji będą dyskutować tłumaczka Magda Heydel i amerykańska historyczka Maya Jasanoff, profesorka Uniwersytetu Harvarda, która w swoich publikacjach przedstawia Conrada jako pierwszego analityka globalizmu. W rozmowie o populizmie i sprzeciwie wobec demokracji uczestniczyć będzie niemiecki historyk i politolog Jan-Werner Müller, publikujący m.in. w „Die Zeit”, „The London Review of Books” i „The Guardian.”

Krąg poruszanych tematów jest bardzo szeroki – od spraw globalnych (m.in. fake newsy, prawda i fałsz) do rozmów o polskości i naszej tożsamości. Uczestnikami spotkań są: David Vann, autor bestsellerowej „Legendy o samobójstwie”, Małgorzata Szpakowska, Marcin Wicha, Agnieszka Taborska, Wojciech Jagielski, Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Jacek Leociak, Wojciech Kuczok, Dorota Masłowska, Sylwia Chutnik i Magdalena Kicińska.

Ostatniego dnia festiwalu poznamy laureata Nagrody Conrada – najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla debiutantów literackich w kategorii prozy. Nominowano pięć tytułów: „Mikrotyki” Pawła Sołtysa, tekściarza i muzyka znanego jako Pablopavo, „Florydę” Grzegorza Bogdała, autora także scenariuszy filmów krótkometrażowych, „Po trochu” Weroniki Gogoli, książka poświęcona ojcowiźnie, „Nieczułość” Martyny Bundy, reporterki, oraz „Hajstry” Adama Robińskiego, odkrywające niezwykłe rejony Polski. Nagroda Conrada jest częścią programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

W tym roku ufundowana zostanie również Nagroda Ambasady Luksemburga dla młodego autora, piszącego na tematy europejskie. Razem z Festiwalem Conrada odbywają się Targi Książki w Krakowie, których gościem honorowym jest Szwecja. W paśmie filmowym organizatorzy Festiwalu Conrada przypominają najważniejsze filmy Ingmara Bergmana, mistrza kina egzystencjalnego, z okazji jego setnej rocznicy urodzin. Będzie można zobaczyć „Wakacje z Moniką” na podstawie powieści Pera Andersa Fogelströma, „Czarodziejski flet”, autorską adaptację opery Mozarta, psychologiczny dramat „Persona” z Liv Ullmann i Bibi Andersson, i „Sarabandę” – ostatnie dzieło reżysera.

Festiwalowi towarzyszą liczne wystawy, m.in. w Bunkrze Sztuki wystawa „Orient. Nowy Wschód w sztuce artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej”, poświęcona doświadczeniom i tożsamości jej mieszkańców.

Z kolei w bibliotece Uniwersytetu Pedagogicznego pokaz „Literacki Kraków” opowiada o 5. rocznicy przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO i związkach z nim wybitnych twórców, takich jak Joseph Conrad czy Wisława Szymborska.

Program towarzyszący obejmuje też wiele atrakcyjnych wydarzeń przygotowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Będą spotkania z autorami oraz warsztaty z rysownikami: Piotrem Sochą, który zilustrował bestsellerowe „Pszczoły i Drzewa”, i Szwedką Marią Nilsson Thore, ilustratorką książek Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta”, „Inna podróż”, „Maskarada”, „Sens życia” i „Sam w domu”. A także internetowe warsztaty dla nastolatków w ramach projektu „Hejt stop”.

Więcej na www.conradfestival.pl

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej