Ratusz to historyczny budynek, został wzniesiony w 1852 r. W czasie II wojny i zaraz po niej w piwnicach budynku mieściło się więzienie. – Dziś mało kto z obecnych mieszkańców miasta już to pamięta. Teraz odnaleziono kolejne świadectwo – opowiada Tomasz Czuk, rzecznik urzędu miasta w Szczecinku. Wspomina, jak kilka lat temu Szczecinek odwiedził niemiecki turysta, dawny mieszkaniec Neustettin, którego dziadek przetrzymywany był przez NKWD właśnie w piwnicach ratusza. – Jego relacja była na tyle precyzyjna, że nasi pracownicy bez trudu zlokalizowali celę, w której przetrzymywano więźniów – opowiada rzecznik.

Budynek ratusza od 2013 r. przechodził generalny remont. W piwnicach robotnicy odkryli wyryte w murach napisy więźniów. Najlepiej zachowane z nich, sporządzone w języku, niemieckim i rosyjskim, pochodzą z 1944 oraz 1946 r.

– Treść napisów jest bardzo trudna do odczytania, wiadomo jedynie, że w jednym z nich pojawia się niemiecka nazwa Gdańska, a w drugim – napisanym po rosyjsku – Mińska. O odkryciu urząd powiadomił szczeciński oddział IPN. Zostały one specjalnie zabezpieczone. Mogą je oglądać mieszkańcy i turyści.