Z pasją o jasnym pełnym

Centrum Wycieczkowe Lecha odwiedza ponad 20 tys. osób rocznie
materiały prasowe

Piwo nadaje się na muzealny eksponat, ponieważ ma długą historię. Browary, które otwierają się dla gości, nie stawiają jednak wyłącznie na tradycję.

6 października w Centrum Wycieczkowym Lecha przy poznańskim browarze Kompanii Piwowarskiej (KP) ruszają Dni Pilsnera i Lagera.

– Podczas takich dni nasi przewodnicy prezentują więcej informacji nt. danego stylu, jego historii, warzenia, a w naszym pubie uczestnicy degustują wybrane piwa z danego stylu również spoza naszej oferty – mówi Joanna Kwiatkowska, rzecznik KP. – Towarzyszy mu m.in. minipokaz degustacji z komentarzem cervesario, czyli piwnego eksperta i degustatora.

Tematyczne dni to tylko jedna z atrakcji piwnego centrum działającego od ponad dekady. Nie dziwi więc, że rocznie odwiedza je 23 tys. osób.

Na brak gości nie narzeka także Tyskie Browarium, muzeum przy Tyskich Browarach Książęcych, także należących do KP. Rocznie jest tam od 35 do 38 tys. zwiedzających. Ruszyło w 2004 r. z okazji 375. urodzin piwa Tyskiego.

Tyskie Browarium, jako pierwszy obiekt turystyczny, wprowadziło zwiedzanie w gwarze śląskiej. Przewodnicy w strojach regionalnych opowiadają m.in. o tym, jak się „ziorka fyrla i szelonto, co by zgerowały”. Browarium jest przygotowane na przyjazd gości z zagranicy. O historii browaru można posłuchać w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim i czeskim.

A zagraniczni turyści interesują się historią naszego browarnictwa. – Chętnie przyjeżdżają do nas goście z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także krajów bardziej odległych, jak Japonia, Korea Południowa, Indie, Chiny, Brazylia, Argentyna czy Australia – przyznaje Magdalena Brzezińska, rzecznik Grupy Żywiec, która prowadzi Muzeum w Browarze w Żywcu.

Od momentu jego powstania w 2006 r. trafiło tam ponad 800 tys. osób.

We wszystkich piwnych muzeach historia przeplata się z nowoczesnością. Przykładowo: w Centrum Lecha działa multimedialne centrum rozrywki, gdzie można m.in. wysłać e-maila z ogromnej puszki Lecha.

W przyszłym roku Browar w Żywcu będzie obchodzić jubileusz 160-lecia, a Muzeum dziesiątą rocznicę powstania. – W związku z tym planujemy modernizację muzeum, aby jeszcze lepiej opowiadało historię browaru i marki Żywiec, a także odzwierciedlało jej współczesny charakter – zapowiada Brzezińska.

Swoje podwoje dla gości otwierają też lokalne warzelnie. Browary Regionalne Jakubiak robią to w Lwówku Śląskim i Ciechanowie, gdzie trafiła już nawet wycieczka z Chin.

– W 2016 r. planujemy otwarcie muzeum w Browarze w Tenczynku, gdzie przygotowujemy specjalną salę muzealną z przeszkloną ścianą, by zwiedzający mogli oglądać normalną pracę browaru – mówi Piotr Dusza, dyrektor Browaru w Tenczynku. – Perełką będzie odrestaurowany, oryginalny kocioł warzelny z XVI w. Prawdopodobnie jest to jedyny taki piec do gotowania piwa w Polsce.

Opinia

Maciej Chołdrych, ekspert piwny, właściciel firmy Piwoznawcy.pl

Od pewnego czasu mamy w Polsce powrót do korzeni i naturalności, o czym świadczy popularność produktów regionalnych czy wytwarzanych na bazie tradycyjnych receptur. Trend ten widać także na rynku piwa. Jego przykładem są muzea pozwalające browarom uwiarygodnić swoją działalność i pokazać, że łączą przeszłość z teraźniejszością. W przypadku dużych firm placówki takie są głównie narzędziem marketingowym pozwalającym promować konkretną markę. Muzea w mniejszych browarach to często efekt pasji właściciela, który zbiera eksponaty związane z browarnictwem.

Mogą Ci się również spodobać

Miasta zarobią na jednośladach?

Część samorządów może wprowadzić opłaty za użytkowanie przestrzeni przez firmy pożyczające elektryczne jednoślady. Warszawa ...

Taniej i czyściej w szpitalu i na uczelni

Prąd w szpitalu klinicznym czy też ciepło na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym – kolejne instytucje ...

Pomysł na rozwój ma minusy

Marszałkowie województw nie aprobują nowych rozwiązań podważających plany zagospodarowania przestrzennego.

Upały dają się we znaki kierowcom autobusów

W czasie upałów kierowcy autobusów miejskich czy tramwajów mogą przychodzić do pracy w krótkich ...

Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Metropolie stają się strategicznymi miejscami dla rozwoju nowoczesnego biznesu. I coraz lepiej spełniają tę ...

Gwiazda hipisowskiej muzyki w Dolinie Charlotty

Wydarzeniem Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty będzie koncert Johna Fogerty, byłego lidera hipisowskiej ...