Kuglarze, kramarze, wielkie kino

Na Lubelszczyznę można przyjechać na weekend lub na dłużej. Ci, którzy przyjadą, nie powinni się nudzić.

Publikacja: 16.07.2015 21:34

„Szturm Twierdzy Zamość” cieszy się popularnością u widzów…

„Szturm Twierdzy Zamość” cieszy się popularnością u widzów…

Foto: materiały prasowe

Carnaval Sztukmistrzów (www.sztukmistrze.eu) to impreza, podczas której trzeba zadzierać głowę, aby podziwiać linoskoczków przechadzających pomiędzy najwyższymi budynkami w Lublinie, m.in. po linie rozwieszonej między Wieżą Trynitarską a Wieżą Katedry Lubelskiej.

– Wartością Carnavalu Sztukmistrzów jest otwartość. Najciekawsze wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejskiej i bezpłatnie – zapowiada Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny festiwalu.

W ubiegłym roku według szacunków organizatorów w Carnavalu uczestniczyło blisko 120 tys. widzów.

Do tradycyjnych jarmarków z czasów złotej epoki Jagiellonów, gdy do Lublina zjeżdżali kupcy ze Wschodu i Zachodu, odwołuje się Jarmark Jagielloński (jarmarkjagielonski.pl). To największy jarmark wschodniej Polski. Impreza organizowana od ośmiu lat ma promować wspólne dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Od 14 do 16 sierpnia w Lublinie będą rzemieślnicy i artyści, m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier. Staromiejskie uliczki zapełniają się straganami, w których będzie można kupić rękodzieła. Tam też będą odbywać się pokazy rzemieślnicze.

Jarmark to także wydarzenia artystyczne. Koncerty, spektakle, warsztaty, wystawy, kino pod chmurką z muzyką na żywo i potańcówki na świeżym powietrzu. Tematem przewodnim tegorocznego jarmarku będzie plastyka obrzędowa i zdobnicza.

Miłośnicy dawnych czasów powinni 14 i 15 sierpnia zajrzeć do Zamościa na „Szturm Twierdzy Zamość” (zamojskiebractwo.pl). W tym roku głównym motywem imprezy będą największe wiktorie Jana Zamoyskiego, założyciela Zamościa.

– To najbardziej widowiskowe wydarzenie w Zamościu. Prawdziwa gratka dla turystów i miłośników historii – mówi Damian Miechowicz, dyr. wydziału turystyki i promocji UM w Zamościu.

Kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy odtworzy oblężenie Zawłoczy, bitwę pod Byczyną, oblężenie i bitwę pod Białym Kamieniem. Zaplanowano manewry piechoty i bitwę nocną. Działać będzie szkoła szermiercza dla dzieci i dorosłych, a u stóp twierdzy Zamość rozłożą się obozy.

Weekend 14–16 sierpnia to Dni Konia Arabskiego „Pride of Poland” (prideofpoland.pl), które odbywają się w Janowie Podlaskim. To najsłynniejsza aukcja i championat koni arabskich z polskich hodowli, z udziałem kupców i miłośników koni z całego świata. Aukcji towarzyszy festyn z widowiskowymi pokazami jeździeckimi.

W wakacje znajdą coś dla siebie także miłośnicy kina. W sobotę 1 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu rozpoczyna się dziewięciodniowy Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (dwabrzegi.pl). To jeden z najbardziej znanych w kraju przeglądów polskiego i światowego kina. Seansom w kilku namiotach i pod chmurką – w scenerii kazimierskiego Małego Rynku – towarzyszą spotkania autorskie, wystawy, spektakle, organizowane po obu stronach Wisły.

Z festiwalu w Kazimierzu kinomani mogą pojechać do Zwierzyńca. Tam 7 sierpnia startuje Letnia Akademia Filmowa (laf.net.pl). To jeden z najciekawszych krajowych przeglądów kina światowego, organizowany w sercu Roztocza, z plenerowymi projekcjami w zabytkowych obiektach ordynacji zamojskiej, w tym m.in. w liczącym ponad 200 lat browarze. Zaplanowano m.in. cykl filmów poświęconych kinu niememu i Federico Felliniemu. Tradycyjnie będzie kilkanaście bloków filmowych i dziesiątki seansów, pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Wakacje można pożegnać udziałem w inscenizacji bitwy pod Komarowem (bitwapodkomarowem.pl). To ostatnia wielka bitwa kawaleryjska Europy. 31 sierpnia 1920 r. polscy żołnierze pobili zmierzającą w kierunku Warszawy, niezwyciężoną dotąd armię konną Siemiona Budionnego, która po tym starciu wycofała się z Polski. W inscenizacji, która odbędzie się 30 sierpnia na polach Wolicy Śniatyckiej, weźmie udział co najmniej 200 jeźdźców. – W tym roku miejsce bitwy stanie się planem filmowym „Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego – zapowiada Wojciech Brykner ze Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, robert.horbaczewski@rp.pl

Cyrk po nowemu

Carnaval Sztukmistrzów jest największym i najważniejszym w tej części Europy festiwalem sztuki nowego cyrku, czyli widowisk bez udziału tresowanych zwierząt. To święto kuglarzy, żonglerów, buskerów, highlinerów, łączące w jedno teatr, cyrk, żonglerkę, taniec, muzykę. Widowiska odbywają się w scenerii lubelskiego śródmieścia, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na placach i ulicach. W tym roku do Lublina zje dzie 140 artystów i specjalistów sztuki cyrkowej z Europy i świata. Wystąpią np. bijący rekordy popularności w social mediach irlandzka grupa Lords of Strut i szwedzka grupa Burnt Out Punks.

Widzowie będą mogli obejrzeć ponad 150 niezwykłych spektakli i widowisk. Artyści prowadzić będą warsztaty uliczne dla profesjonalistów i amatorów. Tegoroczna edycja rozpocznie się 23 lipca i potrwa cztery dni.

Carnaval Sztukmistrzów (www.sztukmistrze.eu) to impreza, podczas której trzeba zadzierać głowę, aby podziwiać linoskoczków przechadzających pomiędzy najwyższymi budynkami w Lublinie, m.in. po linie rozwieszonej między Wieżą Trynitarską a Wieżą Katedry Lubelskiej.

– Wartością Carnavalu Sztukmistrzów jest otwartość. Najciekawsze wydarzenia odbywają się w przestrzeni miejskiej i bezpłatnie – zapowiada Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej