Kielce chcą być miastem sportu

Zasłużyliśmy na to, by zostać Europejskim Miastem Sportu 2018 – uznały władze Kielc i zgłosiły kandydaturę stolicy województwa świętokrzyskiego do tego tytułu.

Na pomysł wpadli prezydent miasta Wojciech Lubawski i świętokrzyski europoseł, trener piłki ręcznej Bogdan Wenta.

Ten tytuł to wyróżnienie nadawane na rok przez Europejskie Stowarzyszenie ACES. Uhonorowane nim zostają miasta, które wyróżniają się wysokim poziomem kultury fizycznej oraz propagują zasady fair play, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Decyzja, które europejskie miasto ją dostanie, zapadnie w ciągu kilku tygodni.

Władze Kielc uważają, że byłoby to ukoronowanie starań miasta o poprawę infrastruktury oraz jakości sportu i rekreacji, a także doskonała promocja przez sport. Jeśli chodzi o sukcesy sportowe, stolica województwa świętokrzyskiego nie ma kompleksów na tle innych europejskich miast, co władze chętnie podkreślają.

– Zaczynając od piłki ręcznej, bo to są nasze „srebra rodowe” – mówi prezydent Wojciech Lubawski. – Przecież jeszcze rok temu nasza drużyna była mistrzem Europy. Mamy też piłkę nożną – skończyliśmy sezon na piątym miejscu w ekstraklasie, jest siatkówka, ale też wiele innych dziedzin.

Kielce odwiedziła już Komisja Ewaluacyjna Stowarzyszenia European Capitals and Cities of Sport Federation, która wydała o stolicy województwa świętokrzyskiego pozytywną opinię. Gościła m.in. na stadionie Korony Kielce, w Hali Legionów, na stadionie lekkoatletycznym i krytej pływalni Delfin przy ul. Krakowskiej.

– Przekonaliśmy się, że miasto rozwija się sportowo, i nie mówię tutaj tylko o sporcie profesjonalnym, czyli tym najwyższej klasy, takim jak drużyny piłki ręcznej czy piłki nożnej. Mam na myśli sport powszechny – dla dzieci, osób niepełnosprawnych oraz dla osób starszych – podkreślał Hugo Alonso, członek Komisji Europejskiego Stowarzyszenia Stolic Sportowych ACES Europe.

– Goście byli pod wrażeniem naszego miasta, zaskoczeni, że mamy tak wiele terenów zielonych, nie brakuje lasów i miejsc do odpoczynku – opowiada Katarzyna Telka, kierownik referatu sportu i turystyki w Wydziale Kultury, Sportu i Promocji Miasta w kieleckim Urzędzie Miasta.

– Zauważyć należy, iż tytuł ten będzie nobilitacją dla wszystkich mieszkańców Kielc, którzy uprawiają sport, a dla pozostałych zachętą do rozwoju aktywności fizycznej. Będzie również elementem wspomagającym sportowe inicjatywy biznesowe.

Nagroda dla Europejskiej Stolicy, Miasta i Społeczności Lokalnej Sportu 2018 wręczona zostanie zwycięzcom na uroczystej gali 6 grudnia w Brukseli. Rywalami Kielc w walce o ten prestiżowy tytuł są 24 miasta, m.in. włoskie San Remo, portugalska Braga, litewska Kłajpeda i holenderskie Arnhem.

Dotychczas tylko trzy polskie miasta zostały laureatami tego konkursu. W 2008 roku Europejską Stolicą Sportu była Warszawa. Wśród społeczności lokalnych w 2015 roku zwyciężyło Olecko w województwie warmińsko-mazurskim, a rok później – Rewal w zachodniopomorskim. Czas na Kielce.

Mogą Ci się również spodobać

Upały i urlopy wypompowują wodę

Brak wodociągów i kanalizacji odbija się na standardzie życia zarówno stałych mieszkańców miejscowości wypoczynkowych, ...

Lepiej niż na Malcie i Mazurach

Prawie 1500 obiektów noclegowych czeka tego lata na turystów na Pomorzu Zachodnim. To nie ...

Inteligentne miasto: filozofia łączy się z informatyką

Tzw. norma smart city sprzyja miastom, które chcą metodycznie podejść do mierzenia postępów w ...

Czynszówki czy mieszkania+

Ani rządowe lokale, ani mieszkania deweloperskie nie są dla wszystkich. Pilnie potrzebujemy osiedli komunalnych.

Kuszenie orientalnego szofera

Miejskie autobusy i tramwaje coraz częściej prowadzą Ukraińcy. Samorządowi przewoźnicy chcą zatrudniać coraz więcej ...

Partnerstwa publiczno-prywatne – szansa na szybki rozwój miast

Prywatne przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami dla konsumentów i ...