Kielce chcą być miastem sportu

Zasłużyliśmy na to, by zostać Europejskim Miastem Sportu 2018 – uznały władze Kielc i zgłosiły kandydaturę stolicy województwa świętokrzyskiego do tego tytułu.

Na pomysł wpadli prezydent miasta Wojciech Lubawski i świętokrzyski europoseł, trener piłki ręcznej Bogdan Wenta.

Ten tytuł to wyróżnienie nadawane na rok przez Europejskie Stowarzyszenie ACES. Uhonorowane nim zostają miasta, które wyróżniają się wysokim poziomem kultury fizycznej oraz propagują zasady fair play, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Decyzja, które europejskie miasto ją dostanie, zapadnie w ciągu kilku tygodni.

Władze Kielc uważają, że byłoby to ukoronowanie starań miasta o poprawę infrastruktury oraz jakości sportu i rekreacji, a także doskonała promocja przez sport. Jeśli chodzi o sukcesy sportowe, stolica województwa świętokrzyskiego nie ma kompleksów na tle innych europejskich miast, co władze chętnie podkreślają.

– Zaczynając od piłki ręcznej, bo to są nasze „srebra rodowe” – mówi prezydent Wojciech Lubawski. – Przecież jeszcze rok temu nasza drużyna była mistrzem Europy. Mamy też piłkę nożną – skończyliśmy sezon na piątym miejscu w ekstraklasie, jest siatkówka, ale też wiele innych dziedzin.

Kielce odwiedziła już Komisja Ewaluacyjna Stowarzyszenia European Capitals and Cities of Sport Federation, która wydała o stolicy województwa świętokrzyskiego pozytywną opinię. Gościła m.in. na stadionie Korony Kielce, w Hali Legionów, na stadionie lekkoatletycznym i krytej pływalni Delfin przy ul. Krakowskiej.

– Przekonaliśmy się, że miasto rozwija się sportowo, i nie mówię tutaj tylko o sporcie profesjonalnym, czyli tym najwyższej klasy, takim jak drużyny piłki ręcznej czy piłki nożnej. Mam na myśli sport powszechny – dla dzieci, osób niepełnosprawnych oraz dla osób starszych – podkreślał Hugo Alonso, członek Komisji Europejskiego Stowarzyszenia Stolic Sportowych ACES Europe.

– Goście byli pod wrażeniem naszego miasta, zaskoczeni, że mamy tak wiele terenów zielonych, nie brakuje lasów i miejsc do odpoczynku – opowiada Katarzyna Telka, kierownik referatu sportu i turystyki w Wydziale Kultury, Sportu i Promocji Miasta w kieleckim Urzędzie Miasta.

– Zauważyć należy, iż tytuł ten będzie nobilitacją dla wszystkich mieszkańców Kielc, którzy uprawiają sport, a dla pozostałych zachętą do rozwoju aktywności fizycznej. Będzie również elementem wspomagającym sportowe inicjatywy biznesowe.

Nagroda dla Europejskiej Stolicy, Miasta i Społeczności Lokalnej Sportu 2018 wręczona zostanie zwycięzcom na uroczystej gali 6 grudnia w Brukseli. Rywalami Kielc w walce o ten prestiżowy tytuł są 24 miasta, m.in. włoskie San Remo, portugalska Braga, litewska Kłajpeda i holenderskie Arnhem.

Dotychczas tylko trzy polskie miasta zostały laureatami tego konkursu. W 2008 roku Europejską Stolicą Sportu była Warszawa. Wśród społeczności lokalnych w 2015 roku zwyciężyło Olecko w województwie warmińsko-mazurskim, a rok później – Rewal w zachodniopomorskim. Czas na Kielce.

Mogą Ci się również spodobać

Woonerf na łódzkiej ulicy Traugutta

Podwórko na miejskiej ulicy

Woonerf. To słowo, z którym coraz częściej będziemy się spotykać podczas miejskiego spaceru. Kolejne ...

300 dronów nad Łodzią

Władze polskich miast coraz częściej rezygnują z sylwestrowych pokazów fajerwerków. W tym roku do ...

Utrudnienia dla kierowców, popękał wiadukt na A1

Węzeł Łódź Północ na autostradzie A1 ma nową organizację ruchu, ponieważ jego elementy konstrukcyjne ...

Szkolna bomba megabitowa

Do końca przyszłego roku szerokopasmowy internet połączy polskie szkoły. Konkurs #OSE Wyzwanie ogłoszony przez ...

Szczecińska Brazylia

Pomerode to niewielkie miasteczko w Brazylii założone w XIX wieku przez ówczesnych mieszkańców Pomorza ...

Wykluczeni z życia przez lata

Są w Polsce powiaty, w których trzeba przejść 10 km pieszo, by dojść na ...