Kranówka dla uczniów zamiast napojów

W gdańskich szkołach i przedszkolach dzięki specjalnym zdrojom można pić wodę z kranu.

Są one zamontowane już w 132 placówkach. – Każda szkoła, która chciała mieć zdrój, już go ma, a teraz do akcji dołączają przedszkola. Zależy nam, aby uczyć najmłodszych picia zdrowej wody zamiast napojów słodzonych – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik gdańskiego ratusza.

Akcję „Zdroje w gdańskich szkołach” wymyśliła spółka SNG, która odpowiada za dostarczanie wody do gdańskich mieszkań i firm.

Początkowo projekt zaplanowany był na trzy lata. W latach 2013–2015 spółka SNG zamierzała zaopatrzyć w zdroje wybrane szkoły. – Są bardzo estetyczne i trwałe, co ma w przypadku częstego użytkowania w szkołach niebagatelne znaczenie – opowiada Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy SNG. Dodaje, że z zasady w jednej placówce montowano jeden zdrój, ale w przypadku dużych obiektów, które mają więcej niż jedno skrzydło budynku, a było kilka takich przypadków – zamontowano po dwa ujęcia wody kranowej. Koszt zakupu jednego zdroju wraz z montażem to ok. 4 tys. zł. SNG finansuje zakup poidełek, ich montaż w placówkach oświatowych, a także laboratoryjne badania wody wykonane zarówno przed, jak i po zamontowaniu zdroju. Dodatkowo przez rok placówki oświatowe w ramach bezpłatnego serwisu urządzeń mogą liczyć na pomoc fachowców z SNG. Poidełka są przekazywane jako darowizna miastu, które jest organem prowadzącym placówki oświatowe.

Akcja przyjęła się w gdańskich szkołach. – Sukces programu przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Szkoły ustawiały się w kolejce po źródełka – opowiada Magdalena Rusakiewicz. Dlatego projekt się rozwija. Kiedy zdroje trafiły do wszystkich chętnych szkół, firma rozpoczęła montaż źródełek w przedszkolach. Jesienią ubiegłego roku zamontowano 20 pierwszych poidełek. – W tym roku planujemy montaż kolejnych 20 zdrojów w przedszkolach. Prace rozpoczniemy latem, a zakończymy jesienią – zapowiada rzecznik SNG.

– Wyrobienie nawyku picia wody zamiast słodzonych napojów jest niezwykle istotne już od najmłodszych lat życia. W szkołach udało nam się zaszczepić modę na kranówkę, podobny sukces odnieśliśmy w przedszkolach – podkreśla Guy Fournier, prezes SNG. A Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska dodaje, że jego miasto jest jedynym w Polsce, które na tak dużą skalę realizuje projekt montażu zdrojów w placówkach oświatowych. – Woda w Gdańsku jest smaczna i w 100 proc. bezpieczna, dlatego staramy się przekonać do jej picia mieszkańców naszego miasta – mówi prezydent Adamowicz.

Podobne poidełka sukcesywnie od trzech lat montowane są także w warszawskich szkołach. Do tej pory zamontowano je w blisko 200 placówkach. – Sukcesywnie montujemy kolejne – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.

Mogą Ci się również spodobać

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas ...

Czy podatek od realnej wartości nieruchomości może uratować budżety samorządów?

Zmiany w podatkach mogą być szansą

Lokalny PIT i danina uzależniona od wartości nieruchomości to kolejne pomysły na poprawę sytuacji ...

Ratować i edukować

Aż 467 osobom udzielono w ubiegłym roku pomocy w związku z pobytem nad wodą. ...

Samorządy walczą o in vitro

Już dwa miasta – Szczecin i Szczecinek – korzystają z zachodniopomorskiego programu in vitro. ...

Kajakiem do morza

Najkrótszy liczy 10 km, najdłuższy aż… 482 km. Na większości z nich znajduje się ...

Ustawa śmieciowa: jest podpis prezydenta. Jakie czekają nas zmiany?

Gminy będą musiały same tworzyć kryteria segregacji śmieci. Nie będzie rozporządzenia w tej sprawie. ...