Przemyt miał i ma się dobrze

Papierosy, alkohol, bursztyn – taki katalog towarów przemycanych do Polski z Ukrainy obowiązywał przed laty. Teraz z czasem staje się coraz szerszy.

Niektórzy twierdzą wręcz, że na wszystkie towary, byle tańsze, znajdzie się zbyt. Przemytnicy sięgają więc po coraz bardziej oryginalne produkty. Przykład? Lecznicze pijawki czy raki błotne.

Podkarpacie w kwestii przemytu jest regionem szczególnym. W samym tylko Rzeszowie od wielu, wielu lat znanych jest kilka miejsc, gdzie kupić można za pół polskiej ceny karton papierosów czy za 1/3 litr białej wódki. Podobnie jak na bazarach w okolicznych wioskach. Funkcjonują nawet stałe adresy, pod które trafiają pożądane towary, tak by chętni do kupna mogli je zdobyć o każdej porze dnia i nocy. Sąsiedzi wiedzą gdzie i za ile można kupić okazyjny alkohol czy inne używki. Do transakcji dochodzi niemal oficjalnie, bez specjalnego ukrywania się. Co więcej, dwie strony umowy są zadowolone i obie na transakcji zyskują. Daleko mi od zachwalania przemytu i rozgrzeszania jego uczestników. Za pieniądze, które budżet traci na przemycanych np. papierosach czy alkoholu można byłoby wybudować przecież nowoczesne drogi, tunele, obwodnice itd. Nie można jednak udawać, że istnieją co najmniej dwa racjonalne powody, dla których przemyt kwitnie i kwitł będzie. To cena legalnych towarów. Paczka „legalnych” papierosów kosztuje średnio 14 zł. Z tego, jak obliczyli ekonomiści, jej wyprodukowanie to koszt zaledwie ok. 2 złotych, reszta to podatki. Nic więc dziwnego, że palacz, mając taką sposobność woli zapłacić mniej niż więcej. To, co zaoszczędzi, będzie mógł przecież wydać na coś innego. Tak więc na popyt zawsze można liczyć. Drugi czynnik to sytuacja, w jakiej znajdują się ci, którzy się na przemyt decydują. Ta bywa różna. Część przemytników to zwykli cwaniacy, którzy znaleźli sposób na dobre życie. Ci przewożą towar na dużą skalę, całymi transporterami ukrywając go w coraz bardziej osobliwych miejscach. Pozostali to ci, którzy zmuszeni są dorabiać, by przeżyć. Skala sprzedaży w ich przypadku jest dużo mniejsza. Wniosek dla państwa, a więc i jego budżetu nie jest optymistyczny. Dopóki będą chętni po obu stronach przemyt, będzie istniał. Nie zwalnia to oczywiście służb z jego ścigania, szczególnie tego na dużą skalę. Uszczelnić granicę można, zabetonować już nie. >R4

Mogą Ci się również spodobać

Wyludnia się większość polskich regionów

Tylko w czterech województwach, na czele z Mazowszem, w minionym roku wzrosła liczba mieszkańców. ...

Częstochowa boi się autostradowej protezy

Uruchomiony w piątek fragment autostrady A1 w województwie śląskim może wkrótce przyprawiać o ból ...

Miasta mają problem z modernizacją targowisk

Bazar musi być tani, ale też powinien pokazywać kupującym, że taki jest. Wszelkie modernizacje ...

Nowoczesny i ogromny dworzec Łódź Fabryczna powstał dzięki unijnemu wsparciu.

Zaczynają kopać pod Łodzią

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2022 roku Łódź będzie jednym z ...

Wykluczeni z życia przez lata

Są w Polsce powiaty, w których trzeba przejść 10 km pieszo, by dojść na ...

Sieć 5G wymusi zmiany prawa dla samorządów

Zakazy w miejscowych planach nie będą już mogły blokować budowy stacji bazowej telefonii komórkowej. ...