Tolerancja i święty spokój

Jerzy Surdykowski
Fotorzepa / Guzik Piotr

Sąd nakazał usunięcie z francuskiego miasteczka pomnika Jana Pawła II tylko dlatego, że wieńczy go krzyż. Francuskie prawo pochodzące jeszcze z 1905 r. zabrania umieszczania symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Jest to dziedzictwo dość naiwnego XIX-wiecznego ateizmu, który opierając się na niekwestionowanych postępach nauki, wierzył, że nie istnieją tajemnice zamknięte przed ludzkim rozumem i że w końcu da się wykazać, iż żadnego bóstwa nie ma. Dziś już nie spoglądamy na świat z podobną beztroską, nauka pokazała ogrom tajemnicy.

Trudno o bardziej dobitną kompromitację tak pomyślanej świeckości państwa niż awantura o pomnik. Tak rozumiana świeckość zaprzecza własnej historii. Korzenie Europy są chrześcijańskie, w tej glebie zakorzeniony jest nawet najbardziej nieprzejednany ateusz. Ale i my mamy tu coś na dokładkę: niedawno odbył się w Krakowie publiczny wykład prof. Daniela Dennetta, nie tylko światowej sławy filozofa, ale i wojującego ateisty. List protestacyjny przeciw temu wydarzeniu podpisało 2 tys. osób, w tym takie osobistości, jak małopolska kurator oświaty. Dużo mówimy o tolerancji. Aby być tolerancyjnym, trzeba być pewnym swoich poglądów i zdolnym do dialogu. Najwięcej jest jednak osób, dla których odmienność to zagrożenie, a święty jest jedynie ich własny spokój.

Mogą Ci się również spodobać

Lubuskie świętuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej

TEKST SPONSOROWANY: Pod hasłem „#LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość" województwo lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie ...

Bogatynia to wyjątkowa miejscowość

Wydawałoby się, że w dużej mierze jest ona uzależniona od kopalni węgla brunatnego oraz ...

Samorządowe „nie” dla nocnych z alkoholem

Od września będzie mniej sklepów w Krakowie sprzedających alkohol w nocy. Miasto dogadało się ...

Zagrają Los Lobos, Ziggy Marley i Suede

W tym tygodniu zapraszają Festiwal Legend Rocka, Pol’and’Rock Jurka Owsiaka i OFF Artura Rojka. ...

Wysokie rachunki mogą jeszcze wrócić

To, że problem drożejącej energii zostanie rozwiązany w tym roku, nie oznacza, iż zniknie ...

Samorząd powinien integrować mieszkańców poprzez technologie

Najbardziej zaawansowane informatycznie urzędy są nie tylko w dużych miastach – mówi Jarosław Jastrzębski, ...