Miejscowi wiedzą lepiej

Iwona Trusewicz
Fotorzepa / Skłodowski Krzysztof

Małe miasta i zagubione na obrzeżach kraju wsie Warmii i Mazur mają w sobie to COŚ.

Urodę krajobrazu, zaskakujące zabytki i miejsca, o których wiadomo tylko miejscowym. Pamiętam swoją rowerową wyprawę po Wysoczyźnie Elbląskiej sprzed 15 lat. Z Olsztyna pojechałam jednego dnia do Elbląga, stamtąd do Kadyn, potem do Fromborka, Tolkmicka, by przenocować w Braniewie przed ostatnim etapem – powrotem do Olsztyna. Z Braniewa zapamiętałam gotycką wieżę bramną stojącą samotnie pośrodku rozległego zielonego skweru otoczonego starymi lipami i dębami. Była piękna, choć dość podniszczona.

Teraz ta jedyna pozostałość po braniewskim zamku biskupim w końcu doczeka się porządnego remontu. Są też pieniądze na remont wiaduktu kolejowego w Glaznotach. Kamienna konstrukcja przerzucona nad wąwozem urodą może rywalizować ze słynnym mostem w Stańczykach. Jednak o Glaznotach do tej pory wiedzieli tylko miejscowi.

Podobne zmiany czekają pola grunwaldzkie. Na pierwszej inscenizacji wielkiej bitwy było nas, widzów, może z tysiąc, a rycerzy kilkudziesięciu. Dziś bitewne pola to pokaźny biznes. Za unijne pieniądze przyznane przez urząd marszałkowski powstały szlaki piesze i rowerowe, tablice informacyjne, pola namiotowe itd.

Ruch i inwestycje są też w warmińsko-mazurskiej strefie ekonomicznej, gdzie szykuje się rekordowy rok. Rekordowe były też listopadowa zbiórka pieniędzy na odnowienie starych olsztyńskich cmentarzy oraz głosowanie na jubileuszowy – piąty – budżet obywatelski stolicy Warmii i Mazur. To dobrze, w końcu miejscowi wiedzą najlepiej, czego potrzebują ich miasta.

Mogą Ci się również spodobać

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

500+: Rodziny dostają pieniądze bez kłopotu

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się realizacji rządowego programu Rodzina 500+ i uważa, że samorządy ...

Będzie tłok na szkolnych korytarzach

Według Najwyższej Izby Kontroli zabraknie miejsc w szkołach średnich dla części absolwentów podstawówek i ...

#LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość!

28 marca w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się konferencja zapowiadająca kampanię „#LubuskieChallenge – Łączy nas ...

Samorządy stawiają na S10

Wspólne działania na rzecz przyśpieszenia budowy drogi ekspresowej S10 łączącej Świnoujście z Warszawą planują ...

Woonerf na łódzkiej ulicy Traugutta

Podwórko na miejskiej ulicy

Woonerf. To słowo, z którym coraz częściej będziemy się spotykać podczas miejskiego spaceru. Kolejne ...