Zawierucha wokół węgla

Klaumich49/wikipedia

Rynek właśnie boleśnie testuje efekty restrukturyzacji sektora górniczego oraz wejścia w życie uchwał antysmogowych.

Początek jesieni dla klientów kupujących węgiel, głównie opałowy, okazał się nerwowy. Uchwały antysmogowe i problemy z dostawami importowanego surowca dla odbiorców indywidualnych w Polsce ujawniły problemy na rynku węgla. Antysmogowe przepisy na Śląsku i w Małopolsce spowodowały, że z rynku detalicznego zniknął m.in. muł, ze względu na niską cenę bardzo popularny wśród niezamożnych klientów, którzy w obawie przed wzrostem cen kupowali go więcej niż zazwyczaj.

Jest i drugi problem – logistyczny – z surowcem sprowadzanym głównie z Rosji transportem kolejowym. – Pewne kłopoty mogą występować w niektórych regionach kraju. W szczególności dotyczy to składów opałowych, które nie współpracują bezpośrednio z PGG, a dotychczas zaopatrywane były przez dostawców węgla importowanego – przyznaje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, największego producenta węgla w kraju, który w tym roku dostarczył na rynek o ponad 200 tysięcy ton węgla więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Jak widać, to nie wystarcza.

– Uchwały antysmogowe wyrzuciły z rynku 2 miliony ton węgla – wskazuje Jerzy Markowski, ekspert i były wiceminister górnictwa.

Skąd więc problemy? – Największą bolączką jest obecnie dostępność wagonów. Węgiel konkuruje o nie z branżą kruszyw, która notuje rekordową sprzedaż. Poza tym wiele kolejowych inwestycji w kraju powoduje, że pociągi jeżdżą wolniej. Sytuacja na szczęście się normalizuje – tłumaczy Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Znaczna grupa polskich klientów przez wiele lat zaopatrywała się u dostawców importujących węgiel. – Dziś, gdy sytuacja na rynku węgla zmieniła się diametralnie i okazało się, że węgiel z importu jest droższy od tego produkowanego w Polsce, a dodatkowo występują problemy z jego dostawą koleją, ci klienci żądają od PGG zabezpieczenia dostaw, które mogą być realizowane transportem samochodowym. Tymczasem kopalnie ze względów technologicznych nie mogą ot tak sobie zwiększyć produkcji, bo to technicznie niemożliwe – mówi Głogowski.

PGG musi wprowadzić wiele nowych inwestycji, by dostosować produkcję węgla do antysmogowego rynku i odpowiedniego surowca do kotłów V klasy.

Zawirowania na rynku węgla i jego deficyt wzbudziły nadzieję wśród pracowników zlikwidowanych kopalń: Makoszowy w Zabrzu i Krupiński w Suszcu. Pojawili się inwestorzy.

– Decyzja należy do ministra energii. Uruchomić kopalnię można bardzo szybko, węgiel jest potrzebny, brakuje go na rynku – wylicza argumenty Marian Pawlas, wójt 10-tysięcznego Suszca. Krupiński wydobywał węgiel energetyczny. Nowy inwestor z USA chce sięgnąć po leżący 600 metrów dalej węgiel koksujący.

Zdaniem Markowskiego jest jeszcze miejsce na nowe kopalnie w Polsce. – Z jedną uwagą. Polskie górnictwo musi być nowoczesne, konkurencyjne, a już za czyje pieniądze powstanie, to kwestia drugorzędna – ocenia Markowski.

Mogą Ci się również spodobać

Zbliża się koniec biurowego eldorado?

Mimo kłopotów z najemcami, biurowce w Łodzi pną się do góry. W budowie jest ...

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstają m.in. węzły przesiadkowe

Projekty w ramach ZIT realizowane są zgodnie z prawem, ale wolno

Opóźnienia w przygotowaniu i realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych powodują zwłokę w wykorzystaniu funduszy europejskich ...

Lokalny transport: pieniądze nie wystarczą

Transport zbiorowy potrzebuje jasnych, kompleksowych przepisów. Finanse pomogą, ale nie rozwiążą problemów.

Gabinet dentystyczny poza zasięgiem wielu szkół

Obowiązki, jakie nakłada na samorządy ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, znacznie przekraczają możliwości ...

Wysokie rachunki mogą jeszcze wrócić

To, że problem drożejącej energii zostanie rozwiązany w tym roku, nie oznacza, iż zniknie ...

Podwójny rocznik, czyli wrzesień z przytupem

Przepełnione klasy, zmiany i modyfikacja życiowych planów – to czeka tegorocznych absolwentów szkół podstawowych ...