Region stawia na nowe technologie

Z czym kojarzą się Polakom Warmia i Mazury? Większości z odpoczynkiem, lasami, jeziorami. Ale region mocno podkreśla także swoje walory gospodarcze.

Publikacja: 14.12.2016 21:00

Coraz więcej firm z branży drzewnej  i meblarskiej  korzysta z innowacyjnych technologii.

Coraz więcej firm z branży drzewnej i meblarskiej korzysta z innowacyjnych technologii.

Foto: 123RF

Innowacje to nowe rozwiązania, produkty lub technologie, których próżno szukać gdzie indziej. To one popychają do przodu wiele dziedzin naszego życia. W tej kategorii kreatywnego myślenia Polska ciągnie się w ogonie Europy.

Co roku Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przy ONZ oraz Kornwalijski Uniwersytet i szkoła biznesu INSEAD publikują ranking 128 krajów ocenionych według Global Innovation Index (wskaźnik innowacyjności).

W tym roku (publikacja w sierpniu) to Szwajcarzy okazali się najbardziej innowacyjni. A Polska zajęła 39. pozycję. To wprawdzie o 10 wyżej niż w 2015 r, ale to wciąż wynik mało satysfakcjonujący, jak na kraj tak duży i tak ambitny.

Przegrywamy nie tylko z czołówką Wspólnoty, ale też z Maltą czy Cyprem. Z naszej części Europy najwyżej została oceniona Estonia (24.). W Unii gorsze od nas są tylko Grecja, Chorwacja i Rumunia.

Widać więc, że innowacje to pięta achillesowa polskiej gospodarki. Nie inaczej jest na Warmii i Mazurach, choć i tu powoli zaczyna się to zmieniać na lepsze.

Samorząd regionu stara się przekonać przedsiębiorców, instytuty i firmy badawcze, że ten kierunek ma tutaj przyszłość. W połowie listopada marszałek Warmii i Mazur wspólnie z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiZ), zaprosił samorządy i biznes do stolicy na konferencję „Innowacyjne Warmia i Mazury. Zdrowe życie – czysty zysk”.

– Warmia i Mazury to przykład, że można pogodzić walory przyrodnicze z nowymi technologiami. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie pomysły – mówił podczas konferencji Tomasz Pisula, prezes PAIiIZ.

A marszałek Gustaw Marek Brzezin przekonywał, że pozory mylą. – Nasz region kojarzył się przede wszystkim z naturą, turystyką i wypoczynkiem. W dalszym ciągu tak jest, jednak zmieniamy nasz wizerunek. Dążymy do tego, by przedstawiać również nasze gospodarcze walory. W myśl unijnej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Europa 2020 mamy ku temu powody – podkreślał marszałek.

– Możemy poszczycić się branżami związanymi z meblarstwem i przetwórstwem drzewa, które należą do absolutnej czołówki nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Rozwija się u nas produkcja zdrowej żywności i sektor ekonomii wody. Warmia i Mazury to również szybko rozwijający się sektor IT. Nie ma mowy o dalszej ewolucji bez innowacyjności – dodał Gustaw Marek Brzezin.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wskazał, jak korzystne jest inwestowanie w strefie ekonomicznej w regionie. – Kiedy powstały Specjalne Strefy Ekonomiczne, przekazaliśmy 106 ha terenów inwestycyjnych na ten cel. I widać, że była to dobra decyzja, bo tylko na tym skorzystaliśmy – mówił. – Przez wiele lat z naszego regionu dużo wykształconych osób wyjeżdżało, ale od pewnego czasu zauważyliśmy, że wracają w rodzinne strony z pomysłami na ciekawe inwestycje – dodał Andrukiewicz.

Przedstawiciele regionalnych instytucji zaprezentowali własne innowacyjne rozwiązania. O pomiarze siły kończyn dolnych i górnych opowiadał Szymon Nitkiewicz z katedry neurologii i neurochirurgii wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Elektrochemiczne i biologiczne czujniki do analizy żywności oraz diagnostyki medycznej przedstawili Hanna oraz Jerzy Radeccy z Instytutu rozrodu zwierząt i badań żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Technologie informatyczne, dzięki którym można konkurować na światowych rynkach, wykorzystują również producenci mebli – m.in. firma ITM Software House z Olsztyna.

Innowacje w dziedzinie serowarstwa opracowuje olsztyńska Obram-Tetra Pack.

– Wszystko to dzieje się w Olsztynie dzięki ludziom, którzy u nas pracują – mówił prezes Maciej Raczyński. – Firma powstała na początku lat 70., ale od 15 lat produkujemy rozwiązania w dziedzinie produkcji serów i eksportujemy produkty i technologie na cały świat. Sprzedajemy zatem naszą wiedzę, czyli nowe pomysły naszych inżynierów.

Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna przypomniał, że w mieście są zarejestrowane 23 tys. podmiotów gospodarczych. Z tego 95 proc. to firmy zatrudniające do dziewięciu osób.

Ale są też i światowi giganci, którzy w stolicy regionu wprowadzają innowacje. To na przykład francuski Michelin, mający w Olsztynie fabrykę opon. Firma zbudowała tu i wyposażyła swoje największe i najnowocześniejsze w Europie centrum magazynowo-logistyczne.

Innowacje to nowe rozwiązania, produkty lub technologie, których próżno szukać gdzie indziej. To one popychają do przodu wiele dziedzin naszego życia. W tej kategorii kreatywnego myślenia Polska ciągnie się w ogonie Europy.

Co roku Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przy ONZ oraz Kornwalijski Uniwersytet i szkoła biznesu INSEAD publikują ranking 128 krajów ocenionych według Global Innovation Index (wskaźnik innowacyjności).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej