I-SAFE – smart-strażnik na przejściu

PAP, Maciej Kulczyński

Statystyki policyjne wypadków na przejściach dla pieszych są przygnębiające i nie pozostawiają wątpliwości. Najwięcej wypadków komunikacyjnych z udziałem pieszych zdarza się właśnie na przeznaczonych dla nich przejściach i tam też jest najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych. Sposobem przeciwdziałania takim wypadkom może być rozwiązanie wykorzystujące i-SAFE.

W latach 2013-2014 ponad 50% poszkodowanych pieszych została potrącona właśnie na przejściach. Co rok ginie ponad 200 osób, a obrażenia odnosi nawet 3000! Często winni są sami piesi, zapatrzeni w smartfony lub zamyśleni, nie zwracający często uwagi na kolor światła na sygnalizatorze. Instalowane na nielicznych skrzyżowaniach sygnały dźwiękowe są łatwe do zignorowania w miejskim zgiełku.

Ciekawe rozwiązaniem tego problemu oferuje system I-SAFE. Jest on wspomagającym systemem ostrzegawczym umieszczanym na przejściach dla pieszych, wymuszającym na poruszających się pieszo uczestnikach ruchu zwrócenie uwagi na drogę, zanim wkroczą na jezdnię. Jest on szczególnie przydatny w miejscach uczęszczanych przez dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne i z wadami wzroku.

W miejscu, gdzie chodnik łączy się z przejściem dla pieszych, po obu stronach stawiane są należące do systemu słupki. Wykonane ze stali nierdzewnej, pozbawione elementów ruchomych i możliwych do ułamania części, posiadają wmontowane w konstrukcję powierzchnie odblaskowe, dzięki czemu są widoczne również w nocy. Wewnątrz znajdują się fotokomórki obserwujące przejście dla pieszych oraz linię pomiędzy słupkami. Po wykryciu ruchu zostaje odtworzony komunikat dźwiękowy – nagranie ludzkiego głosu ostrzegające przed niebezpieczeństwem lub przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nagłośnienie znajduje się w dolnej części słupków I-SAFE i jest wmontowane w ich strukturę. Całość jest autonomiczna energetycznie dzięki zainstalowanemu na wyższym ze słupków panelowi słonecznemu. System może zostać zintegrowany z sygnalizacją świetlną, ale również działać od niej niezależnie na przejściach pozbawionych świateł. Firma Leditech zapewnia, że system ostrzegawczy I-SAFE został zaprojektowany jako możliwie najprostszy i możliwy do zainstalowania na każdym skrzyżowaniu.

Mogą Ci się również spodobać

Gwiazda hipisowskiej muzyki w Dolinie Charlotty

Wydarzeniem Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty będzie koncert Johna Fogerty, byłego lidera hipisowskiej ...

Centrum Onkologii w Bydgoszczy to przedmiot dumy kujawsko-pomorskiego samorządu

Warto dbać o zdrowie mieszkańców

Wszystkie samorządy przeznaczyły w 2018 r. na inwestycje w szpitale i programy profilaktyczne w ...

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.

Nie stracimy ani jednego euro

Żaden region nie straci na koniec 2018 roku ani jednego euro na podstawie zasady ...

Długi najemców komunalnych idą w miliony

Najemcy mieszkań komunalnych są winni setki miliony złotych. Odzyskanie zaległego czynszu nie jest proste. ...

Zuzanna i Antoni wygrywają w rankingu

Społeczeństwo | Przy wyborze imion rodzice często ulegają panującej modzie. A ponieważ ta się ...