Stolica regionu wykształci własnych lekarzy

Jarosław Gowin specjalnie przyjechał w sierpniu do Opola, by na miejscu podpisać zgodę na otwarcie kierunku lekarskiego.
materiały prasowe

W przyszłym roku akademickim pierwsza grupa 60 studentów ma rozpocząć naukę na nowym kierunku lekarskim na Uniwersytecie Opolskim.

– Ciągle liczymy na wsparcie sektora prywatnego, włączenie się samorządów w ten projekt oraz darczyńców, którzy będą chcieli wesprzeć kształcenie lekarzy na Opolszczyźnie – podkreśla Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego (UO), przyznając, że największe obawy wzbudzają finanse. Co prawda teraz i tak są one zdecydowanie mniejsze niż jeszcze w sierpniu br., gdy na uroczystej ceremonii w ratuszu miasta Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego nadał uczelni uprawnienia do prowadzenia studiów lekarskich. – Widać wyraźnie, że utworzenie tego kierunku traktowane jest przez całą społeczność regionu opolskiego jako wielka szansa rozwojowa – podkreślał wicepremier deklarując też wsparcie liczone w milionach złotych.

Było ono niezbędne do pokrycia szacowanych na 40 mln zł kosztów inwestycji w nowy kierunek. Ministerstwo swoją obietnicę dofinansowania zrealizowało przekazując uczelni 32 mln zł.

Jak wyjaśnia Kochański, wkład własny Uniwersytetu Opolskiego w utworzenie nowego kierunku sięgnie 8 mln zł. Dodatkowy milion złotych uczelnia otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego, zaś kolejne 1,2 mln zł – od władz Opola. – Jako miasto przeznaczyliśmy pieniądze na wsparcie nowego kierunku, m.in. na wyposażenie laboratoriów – wyjaśnia Piotr Merta, naczelnik Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola.

Maciej Kochański zwraca uwagę, że w ideę powstania kierunku medycznego na UO angażują się także inne samorządy w województwie opolskim. – Medycyna na UO to nasza wspólna sprawa, ponieważ jesteśmy jedynym województwem w kraju, które nie kształci lekarzy – przypomina rzecznik. Dodaje, że jednym ze skutków tej sytuacji są statystyki: województwo ma najmniej w kraju lekarzy w przeliczeniu na mieszkańców.

– Region potrzebuje impulsu do rozwoju. Decyzja o utworzeniu w Opolu najpierw kierunku, a docelowo także wydziału lekarskiego, doskonale się w to wpisuje – mówił w jednym z wywiadów wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w Sejmiku za służbę zdrowia.

Prace nad otwarciem kierunku lekarskiego w Opolu trwają od ponad 1,5 roku i – jak zaznacza rzecznik UO – dzięki zaangażowaniu wielu osób, na czele z prorektor prof. Wiesława Piątkowską-Stepaniak, przebiegają ekspresowo. Nowy kierunek będzie się mieścił na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym UO.

Na razie nie wiadomo jeszcze, ile osób znajdzie tam zatrudnienie, ale cały czas wydłuża się lista chętnych do pracy.

– Kierunek jest wymagający pod względem merytorycznym, ale też musimy należycie przygotować infrastrukturę – zaznaczała w jednym z wywiadów prof. Piątkowska-Stepaniak.

Zajęcia będą się odbywać w remontowanym skrzydle budynku przy ul. Oleskiej 48, który zostanie podniesiony o jedną kondygnację. Będzie też dobudowana jego frontowa część, a całe skrzydło zostanie dostosowane do potrzeb Collegium Medicum.

Nowy kierunek uniwersytecki spowoduje, że Wojewódzkie Centrum Medyczne zostanie przekształcone w Szpital Kliniczny. Jednak udział w kształceniu studentów będzie miało także wiele szpitali w całym województwie, gdzie powstaną specjalistyczne oddziały kliniczne.

Czytaj także: Kolejny kierunek, większe możliwości na rynku pracy >R6

Mogą Ci się również spodobać

Bogatynia to wyjątkowa miejscowość

Wydawałoby się, że w dużej mierze jest ona uzależniona od kopalni węgla brunatnego oraz ...

Kwadratowy stół dla oświaty

Powrót organizacji sieci szkół do samorządów i określenie standardów edukacyjnych – tego m.in. oczekują ...

Moda na rowery opanowała Katowice

Rower miejski w Katowicach cieszy się ogromną popularnością. - Moda na rowery opanowuje miasto ...

Jedna z kamienic wyremontowanych dzięki środkom z Funduszu Pożyczkowego

Fundusz pomoże przedsiębiorcom

Czy twoja firma potrzebuje poręczenia lub zwrotnej pożyczki na inwestycje? Rozwiązaniem jest Szczeciński Fundusz ...

Tam, gdzie Zielona Gęś i Arkadia

Zbliżająca się wiosna wzmocni w nas chęć obcowania z kulturą w plenerze. Zapraszają Leśniczówka ...

Gimnastyka sportowa w najlepszym wydaniu

Już za dwa tygodnie do Szczecina przyjadą setki gimnastyczek i gimnastyków, by powalczyć w ...