Tańsze muzeum i teatr po podróży pociągiem

Akcja „Koleją do kultury” promuje m.in. spędzanie wolnego czasu na oglądaniu sztuk teatralnych
Fotorzepa, Marta Bogacz

25 mazowieckich instytucji kultury można odwiedzić taniej z biletem Kolei Mazowieckich.

Z zakupu biletu wstępu ze zniżką do instytucji kultury może skorzystać każdy, kto kupi bilet na pociąg KM – zarówno w kasie biletowej, jak i u kierownika pociągu. Bilet może być kartonikowy, ale też zakodowany na Karcie Mazowieckiej lub zakupiony za pomocą systemu SkyCash.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy Mazowsza potraktują naszą akcję jako pretekst i zaproszenie do odwiedzenia ciekawych miejsc – zachęca marszałek Adam Struzik.

Wśród nowych partnerów akcji znalazły się m.in.: Teatr Studio, Teatr Ochoty, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku i Warszawska Opera Kameralna.

– Akcja „Koleją do kultury” to ukłon w stronę wszystkich podróżujących Kolejami Mazowieckimi, dla których Mazowsze to nie tylko miejsce, gdzie uczą się i pracują, ale także wypoczywają. Teraz, z biletem KM, mogą to zrobić taniej – zapowiada Dariusz Grajda, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

To niejedyny sposób, w jaki władze Mazowsza dbają o zwiększenie liczby turystów. Niedawno przygotowana została m.in. bezpłatna aplikacja mobilna Play Mazovia. Dostępna jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, dla wszystkich systemów operacyjnych. Znajdują się tam informacje o obiektach i szlakach turystycznych, ale też o aktualnych wydarzeniach na Mazowszu.

– Nasza nowa propozycja to możliwość planowania rodzinnych wypraw po regionie, ale też wirtualnego odwiedzania najciekawszych atrakcji Mazowsza. Dla miłośników zabawy, ale też rywalizacji umieściliśmy w aplikacji grę, z którą podróżowanie po naszym regionie będzie jeszcze bardziej ekscytujące – zachęca Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w UMWM.

Władze województwa dbają też o zwiększenie liczby atrakcji turystycznych. Bardzo przydają się tu środki unijne. Muzeum Mazowieckie w Płocku dzięki funduszom unijnym zrealizuje dwie ważne inwestycje. Ponad 3,3 mln zł przeznaczy na rozbudowę Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim i ponad 3,4 mln na odbudowę zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku. Natomiast Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zainwestuje ponad 3,2 mln zł w modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. Ponad 3 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma warszawskie Muzeum Niepodległości na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w którym powstanie Centralny Magazyn Zbiorów muzeum, a Muzeum Warszawy zainwestuje prawie 3 mln zł z funduszy unijnych na kompleksową modernizację Muzeum Woli.

Mogą Ci się również spodobać

Nowe kreacje polskich teatrów

Kolejne samorządowe zespoły zagrają w nowych dekoracjach po przebudowie siedzib dzięki miejskim i unijnym ...

A jednak jest normalnie

Odetchnąłem z ulgą po przeczytaniu tekstów najnowszego „Życia Regionów”. Dlaczego tak się stało? I czemu ...

Będzie tłok na szkolnych korytarzach

Według Najwyższej Izby Kontroli zabraknie miejsc w szkołach średnich dla części absolwentów podstawówek i ...

Tam, gdzie Zielona Gęś i Arkadia

Zbliżająca się wiosna wzmocni w nas chęć obcowania z kulturą w plenerze. Zapraszają Leśniczówka ...

Kajakiem do morza

Najkrótszy liczy 10 km, najdłuższy aż… 482 km. Na większości z nich znajduje się ...

Wykluczeni z życia przez lata

Są w Polsce powiaty, w których trzeba przejść 10 km pieszo, by dojść na ...