Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację

W kilkunastu miastach i gminach na południu Polski jest dziś bardzo zła jakość powietrza – ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Część samorządów zdecydowała się wprowadzić darmową komunikację miejską.

Publikacja: 11.01.2024 17:16

Smog nęka Kraków

Smog nęka Kraków

Foto: Adobe Stock

- Usługa obowiązuje na obszarze miasta Krakowa oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja zostaje wprowadzona w czwartek, 11 stycznia, do północy – podał krakowski magistrat.

Samorządy ostrzegają przed gryzącym powietrzem

Dopuszczalna norma dobowego stężenia pyłu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Już w środę w wielu miejscach Małopolski normy te były kilkukrotnie przekroczone. Podobnie miało być w czwartek. Tak jest choćby w Krakowie, gdzie przekroczenie średniej ze wszystkich stacji pomiarowych na terenie miasta na godz. 3 wynosiło powyżej 150 µg/m3.

Czytaj więcej

Strefa czystego transportu pozwoli Warszawie odetchnąć

Nie lepiej jest też w innych miastach na południu kraju, choćby w Opolu. - Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że w dniu 11 stycznia 2024 roku prognozuje się przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10. Prognoza obejmuje obszar miasta – przekazał opolski magistrat..

Podobnie jest w Rybniku. - Prognozowaną jakość powietrza określamy na poziomie koloru czerwonego oznaczającego duży poziom zanieczyszczenia, wskaźnik 101-200 ug/m3. Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz osób z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia – ostrzega tamtejszy Urząd Miasta.

Czytaj więcej

Kraków walczy o metropolię. Chodzi o setki milionów złotych rocznie

Jest smog? Korzystaj z darmowej komunikacji, a nie samochodu

Z powodu wysokiego poziomu smogu władze Krakowa zdecydowały o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej. Podobnie było wczoraj. Pasażerowie nie płacą za bilety nie tylko w Krakowie, ale też w gminach ościennych, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja obowiązuje na razie dziś do północy.

W środę fatalne powietrze było w Poznaniu, ale nie przekroczyło krytycznych norm. Dziś jest już lepiej.

Czytaj więcej

Jakość powietrza w Polsce najgorsza w Europie. Które polskie miasta na czele?

W przypadku tego miasta wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej ze względu na złą jakość powietrza jest regulowane uchwałą z 2017 roku.. Aby wprowadzono darmowe przejazdy, spełnione muszą zostać dwa warunki.

Po pierwsze, danego dnia dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych PM10 na dowolnej stacji w Poznaniu musi przekroczyć określony poziom (początkowo było to 200 mikrogramów na m3, ale od 2019 roku to 100 mikrogramów na m3). A drugi warunek to musi występować ryzyko kontynuacji przekroczenia poziomu smogu jeszcze następnego dnia. Teraz tak nie było.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów

Sam sprawdź poziom smogu

Urzędnicy podnoszą, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży, chorzy, powinni unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

W przypadku PM10 o powietrzu dobrej jakości mówimy wtedy, kiedy stężenie tego pyłu nie przekracza 60 mikrogramów na metr sześcienny. Źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest przede wszystkim spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych.

Poziom smogu w naszym mieście możemy sprawdzić na stronie https://powietrze.gios.gov.pl.

- Usługa obowiązuje na obszarze miasta Krakowa oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja zostaje wprowadzona w czwartek, 11 stycznia, do północy – podał krakowski magistrat.

Samorządy ostrzegają przed gryzącym powietrzem

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.