Kopciuchy nie wrócą do Krakowa. „Udało się nam obronić Małopolskę”

Nie będzie zmian w uchwale smogowej dla Małopolski i Krakowa, zdecydowali radni sejmiku Województwa Małopolskiego.

Publikacja: 29.08.2023 15:59

W Krakowie już od czterech lat (od września 2019 roku) obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi – w

W Krakowie już od czterech lat (od września 2019 roku) obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi – w tym drewnem

Foto: Adobe Stock

Dwadzieścia osób zagłosowało przeciw przyjęciu obywatelskiego projektu zmian do uchwały smogowej, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Projekt zmian w uchwale antysmogowej

Przypomnijmy. Grupa mieszkańców Wieliczki złożyła obywatelski projekt zmian do uchwały smogowej. Zgodnie z tym projektem w Krakowie miałaby zostać dopuszczona możliwość palenia suchego drewna w kominkach, natomiast w Małopolsce stare piece bezklasowe tzw. kopciuchy mogłyby jeszcze spokojnie działać do 2026 roku. To o dwa lata dłużej niż zakładała znowelizowana uchwała smogowa.

Czytaj więcej

Chcą kopciuchów i powrotu kominków. „To kompletne szaleństwo i paranoja”

Nowelizacja radnych sejmiku już raz przedłużyła możliwość palenia w kopciuchach o rok – czyli do 2024 roku. W Krakowie natomiast już od czterech lat (od września 2019 roku) obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi – w tym drewnem. Zarówno władze miasta jak i organizacje walczące o czyste powietrze stanowczo sprzeciwiły się jakimkolwiek manipulacjom i zmianom w uchwale smogowej dla Małopolski.

Było 120 dni smogowych, teraz najwyżej 40

Główny pomysłodawca i autor obywatelskiego projektu uchwały podczas obrad sejmiku podkreślał, że proponowane zmiany nie mają spowodować powrotu szkodliwych kopciuchów do Krakowa, a jedynie przywrócić możliwość palenia suchym drewnem w mieście i w Małopolsce, ponieważ drewno takie jest odnawialnym źródłem energii. Radni sejmiku nie dali się jednak przekonać.

Czytaj więcej

Badania naukowców pomogą w przewietrzeniu Krakowa

– Bardzo się cieszę, że projekt zmian w uchwale smogowej został odrzucony – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS). – Po co zmieniać coś, co przynosi efekty? A uchwała smogowa efekty przynosi. Jeszcze dziesięć lat temu, gdy zaczynaliśmy działania KAS w Krakowie było ponad 120 dni smogowych, dni w których zostały przekroczone dopuszczalne normy zanieczyszczeń. Teraz, po wprowadzeniu uchwały smogowej i likwidacji kopciuchów – na co zostało wydane ponad 400 milionów - mamy takich dni najwyżej 40 – podsumowuje Guła.

- Udało się nam obronić Małopolskę przed niekorzystnymi zmianami. Ale jak to będzie dalej, okaże się w trakcie prac nad programem ochrony powietrza w województwie. I będzie to już całkiem niedługo, chyba w październiku – podkreślił Tomasz Urynowicz, radny sejmiku.

Dwadzieścia osób zagłosowało przeciw przyjęciu obywatelskiego projektu zmian do uchwały smogowej, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Projekt zmian w uchwale antysmogowej

Pozostało 93% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?