Czas na miodobranie. Moda na ekologiczne pasieki w miastach

Już po pierwszym miodobraniu w Tychach. Miejskie pasieki są coraz bardziej popularne, a miód z nich często jest rozdawany mieszkańcom.

Publikacja: 13.07.2023 18:35

W Tychach w zeszłym roku stanęły trzy ule. Do ich wykonania użyto m.in. bębnów ze starych pralek zos

W Tychach w zeszłym roku stanęły trzy ule. Do ich wykonania użyto m.in. bębnów ze starych pralek zostawianych przez tyszan w punktach zbiórki

Foto: UM Tychy

- Pomimo ciemnych, deszczowych chmur i zapowiadanych ulew, aura bardzo nam sprzyjała, a to za sprawą pierwszego w tym sezonie miodobrania w pasiece w Parku Łabędzim – poinformowała w czwartek Fundacja „Odzyskaj Środowisko”.

Ekologiczne pasieki ze starych pralek

Dzięki  fundacji, ale też władzom miasta i firmie zajmującej się recyklingiem elektroodpadów w miejskim  parku w Tychach w zeszłym roku stanęły trzy ule. Do ich wykonania użyto m.in. bębnów ze starych pralek zostawianych przez tyszan w punktach zbiórki.

- Wspólnie z przedstawicielami miasta wiceprezydent Hanną Skoczylas oraz Tyskim Zakładem Usług Komunalnych  pod okiem pszczelarza Michała Laska, odwirowaliśmy miód pochodzący od mieszkanek uli z recyklingu – podała fundacja. Miodobranie było okazją do spotkania z mieszkańcami, którzy mogli m.in. poznać tajemnice z życia pszczół.

Czytaj więcej

Pomóż pszczołom. Wysiej polne kwiaty ze wsparciem samorządu

Z myślą o tych owadach powstają tego typu ostoje oraz łąki kwiatowe, których w ostatnich latach również przybywa nie tylko w Tychach, ale też w innych miastach Polski.

Aż 40 kg miodu udało się zebrać podczas pierwszego miodobrania w Miejskiej Pasiece Pokazowej w Toruniu. Pasieka została założona w ramach Budżetu Obywatelskiego Torunia na 2023 rok. Postawiono ją na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska przy ulicy Batorego.

- Rodziny zamieszkałe w ulach przetrwały okres pracy zimowej w dobrym stanie. Chłodna i wietrzna wiosna nie rozpieszczała pszczół – temperatura powietrza spadała poniżej 10 stopni Celsjusza, co uniemożliwiało im opuszczanie uli oraz zbieranie nektaru – podał toruński ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że pasieka nie jest komercyjna, służy działaniom ekologicznym i edukacyjnym. To przy niej odbywają się  spotkania, na których można porozmawiać o pszczołach i ich życiu.

Pszczele rodziny w stołecznym metrze

Po dwóch miodobraniach jest już na warszawskich Kabatach. Z pasieki na terenie tutejszej Stacji Techniczno-Postojowej stołecznego metra udało się w tym roku już zebrać prawie 35 litrów miodu. - To znacznie więcej niż o tej samej porze w roku ubiegłym – chwalą się stołeczni urzędnicy.

Czytaj więcej

Moda na miejskie pasieki. Ule nawet w starej pralce

Pszczoły zagościły w pasiece na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty w 2019 roku. Na początku było to pięć rodzin. - Od początku czuły się tam dobrze i – pod okiem doświadczonego pszczelarza – zapylały okoliczną roślinność dostarczając miód. Trafia on później, w formie promocyjnych słoiczków, do mieszkańców Warszawy – przede wszystkim podczas pikników rodzinnych i innych wydarzeń plenerowych, w których bierze udział Metro Warszawskie – podał stołeczny ratusz.

W metrze obecnie stoi już siedem uli, a produkcja miodu stale rośnie. W ubiegłym roku udało się zebrać łącznie prawie 100 litrów miodu: akacjowego, lipowego i wielokwiatowego.

W tym roku, po drugim miodobraniu, jest to już ponad 50 litrów – a sezon dopiero się rozpoczął.

Zebrany miód rozlewany jest na terenie STP Kabaty do małych słoiczków o pojemności 115 ml, które są następnie etykietowane, a później rozdawane mieszkańcom.

- Pomimo ciemnych, deszczowych chmur i zapowiadanych ulew, aura bardzo nam sprzyjała, a to za sprawą pierwszego w tym sezonie miodobrania w pasiece w Parku Łabędzim – poinformowała w czwartek Fundacja „Odzyskaj Środowisko”.

Ekologiczne pasieki ze starych pralek

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku